| DanTeFTW a întrebat:

Doresc sa ma mut la alta scoala deoarece actuala scoala e de toata jena.Profesori chiori, surzi, care vin la jumatatea orei, care dau note pe degeaba, care iti dau teste din ceva de clasa superioara sau ce n-a predat. Exemplu : Eu fac ore dimineata si, azi am avut a 2-a ora Tehnologie cu o baba.Imi era somn si am cascat, am pus mana la gura si baba :
"Ma baiatule, de ce fluieri la ora mea? Nesimtitule, iti scad nota la purtare".Si nu glumeste. Odata unui baiat i-a pus nota 2 pentru ca a ridicat mana sa intrebe daca poate merge pana la toaleta.
Proful de mate nu ne invata nimic, vine la jumatea orei, sta 10 minute, si iese si vine inapoi pe la si 55 sau nu mai vine deloc si nu invatam nimic, se mira parintii de ce am note jalnice la mate.Pur si simplu nu simt ca invat aici, prefer alta scoala cu profesori buni care ajuta elevii cand nu inteleg ceva, care nu pleaca din clasa sau care ameninta cu nota scazuta la purtare pentru ca ai cascat.Cum imi pot convinge parintii sa ma mute la acea scoala la care vreau, ei nu vor de nici o culoare sa ma mute acolo! Va rog, spuneti-mi cum sa ii conving sa ma lase sa ma mut.

Răspuns Câştigător
| doreal a răspuns:

Cu carnetul ii poti convinge cel mai usor. Le pui carnetul in fata si le spui „Daca vreti ca aceste note sa se mareasca, ma mutati la alta scoala, daca nu ma gasiti cersetor pe drum.„ si le explici tot ce se intampla, daca nu te crede sa intrebe alti parinti.

2 răspunsuri:
| Elvira575 a răspuns:

Exact asta si spune'le ar trebui sa te inteleaga.)

| DanTeFTW explică:

A da, am uitat sa spun, profa de engleza da note degeaba, da 10 pe 5 randuri citite si am o gramada de 10, majoritatea nici nu merita notele dar pe ea n-o intereseaza, ea tot da 10 peste 10.