| Wehrmacht a întrebat:

Bai, bai! oi fi eu obsedat de chestia asta cu scoala dar voi ce parere aveti despre regulile urmatoare:
-Uniforma(serios? de ce elevul sa vina in uniforma si profesorul cum vrea el? profa de bio venise in fusta mini neagra si cu dita mai decolteul.)
-De ce nu ai voie sa bei apa in timpul orei? o fi doar la mine in scoala?(ce, daca bei apa omori pe cineva?)
-Daca iti spui parerea fata de ceva din scoala aia sau zici ca nu ti-a predat si iti da lucrare din acel lucru ajungi sa iei nota mica sau nota la purtare scazuta(mie mi s-a intamplat). In scoala libertatea de exprimare este 0 sau ce?
-Desenul si Religia ar trebui sa fie ore optionale.Desenul- asta cu ce ma va ajuta? sa pierd o ora? Si religia e cam la fel. Ce ne zice? ca daca nu ascultam de dumnezeu o sa ajungem sa ardem in flacarile iadului? Tocmai am vazut o stire ca un ateu a fost umilit la ora de religie pentru ca...ai ghicit era ateu. OO era ateu frate hai sa il umilim! Si ca profu' lea predat elevilor o lectie cum ca un sfant a fost ucis cu un metal cu 3 dinti(si la clasa a 3-a fratilor)Voi ce parere aveti despre astea?

Răspuns Câştigător
| PinkPanther a răspuns:

1. sunt de acord cu uniforma sau cu niste reguli de imgracaminte (de exemplu: pantaloni albastri sau negri si camasa alba), care sa se aplice elevilor, dar in acelasi timp si profesorii ar trebui sa aiba un regulament, ok nu uniforma, dar ar trebui niste reguli, nu sa apara cu mini si decolteu.
2. daca bei apa plata, ca aia minerala scoate sunete cand o deschizi si deranjezi ora, nu ar trebui sa fie probleme.
3. Nu mi-se pare normal sa fie limitata libertatea de exprimare a elevilor, daca isi prezinta nemultumirile cu bun simt si respect, ar trebui luate in seama, sau macar ascultate.
4. Desenul ar trebui sa fie obligatoriu doar daca esti la liceu cu profil artistic. Si religia tot obtionala, si ar trebui respectate credintele elevilor, chiar daca nu sunt in concordanta cu credintele profesorului. In cel mai rau caz profesorul ar putea sa tina o discutie in contradictoriu cu elevul pasnica fara umilinte, ar deveni chiar o dicutie educativa. Si nu e normal sa predea cineva unor copii de clasa a 3-a povestiri horror.

4 răspunsuri:
| Just4Joker a răspuns:

Total de acord cu tine...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu numa' la uniforma am de comentat ca restul nu ma prea intereseaza. Uite cam cum am inteles eu ca sta treaba:
Obligativitatea uniformelor este in totala contradictie cu Legea Educatiei Nationale care are niste articole foarte clare despre drepturile copiilor : Art. 2. — (1) Legea are ca viziune promovarea unui învățământ orientat pe valori, creativitate, capacități cognitive, capacități volitive și capacități ACTIONALE, cunoștințe fundamentale și cunoștințe, competențe și abilități de utilitate directă, în profesie și în societate; (3) Idealul educațional al școlii românești constă în dezvoltarea liberă, integrală și armonioasă a INDIVIDUALITATII umane, în formarea PERSONALITATII AUTONOME și în asumarea unui sistem de valori care sunt necesare pentru împlinirea șI dezvoltarea PERSONALA, pentru dezvoltarea spiritului antreprenorial, pentru participarea cetățenească activă în societate, pentru incluziune socială și pentru angajare pe piața muncii.Art.3 c) principiul relevanței — în baza căruia educația răspunde nevoilor de dezvoltare PERSONALA și social- economice:n) principiul LIBERTATII DE GANDIRE și al independenței față de ideologii, dogme religioase și doctrine politice; u) PRINCIPIUL RESPECTARII DREPTULUI LA OPINIE AL ELEVULUI/ STUDENTULUI CA BENEFICIAR DIRECT AL SISTEMULUI DE INVATAMANT."

Răspuns utilizator avertizat