| MatteoAlex a întrebat:

De o saptamana sunt intr-o problema foarte mare la scoala ajutati-ma! Deci am 13 ani si sunt a 6 a, faza este urmatoarea...mai multi colegi de la scoala fumeaza tigari electronice prin scoala, cam toti prietenii de la a6a incolo. Toti spun ca eu fumez adica singurul dintre toti pentru ca am tras de cateva ori in afara scolii cu prietenii mai mari, mi-au dat si ei cateva pufuri din electronica si m-au vazut ceilalti. Si eu mai fac glume cu multe persoane de la mine din cls ca ma duc sa fumez si cacaturi in baie cand eu de fapt acolo ma intalnesc cu astia mai mari si vorbim acolo. Si saptamana trecuta eram in vestiar si un coleg tot umbla prin chiloti si vor sa-l vada fetele si unu tine usa. Si intra un coleg da usa si zice ca ma spune la profa ca fumam. Si de la el au inceput toti sa zica ca da fumam si ca se simtea aroma de vape. Si mai ziceau ca era geamul deschis ce este ciudat ca nu eu l-am deschis si de aici imi vine in cap o inscenare. Si vine profa de sus si jumate din clasa zice ca fumam si mi-a facut raport (nu stiu cum se numeste exact) sa imi scada nota la purtare. Vine dupa in pauza directoarea la mine si ma controleaza in ghiozdan si dupa imi zice la ureche ca cica e intre noi sa nu te vada astia ca fumezi in baie. Eram f confuz pe deasupra ca n-am tras, directoarea te lasa sa tragi in baie? In fine dupa nu s-a mai vorbit de asta o vreme nici mama nu a fost sunata si eram oarecum vesel deoarece dupa ce am vazut ce a zis directoarea poate se ingropa toata faza si ma lasau, dar nu s-a intamplat asa. Dupa weekend am avut matematica si am dat test si zice diriga ca am ceva de discutat cu ea si ca ce-mi plac tigarile. Avea fisa aia raportul pe care l-a facut profa de sport in mana. Si mi-a zis c-o sa existe sanctiuni si ca o sa faca consiliul clasei si c-o sa cheme pe mama. Faza e ca eu in clasa a 5 a am fost clar un copil problema dar m-au iertat la nota la purtare. Acum in clasa a 6 a m-am schimbat cu totul sunt si activ iau si note mari efectiv iau scoala foarte in serios nu vad alta modalitate de a ajunge cineva in viata. In a 5 a mama a mai fost chemata la consiliu pentru ca am filmat eu in timpul orei ca voiam sa ma integrez sa-i fac sa rada stiti, am fost un prost. Si s-a facut super rusine. Pe atunci toti profesorii aveau pica pe mine. Acum sunt f schimbat si nu mai are nimeni dar faza asta chiar m-a dat peste cap. M-am gandit cum sa ma scap. Nu exista dovezi ceea ce e si prost si bine pentru bine. E bine ca nu au cum sa dovedeasca ca-s vinovat dar nici eu ca-s nevinovat. Tata are o avocata foarte buna si ea a zis odata ca l-a salvat pe unu de la nota de purtare desi era vinovat si facea numai prostii. Eu sunt nevinovat desi nimeni nu ma crede aproape. Imi puteti spune daca este buna ideea mea cu avocatul sau imi puteti da niste sfaturi. Va rog, daca imi scade nota mi s-a ruinat viata.

3 răspunsuri:
| DraionoDragos a răspuns:

Nu te teme fi increzator in tine si nu te teme SI VIATA DEABEA A INCEPUT VIATA TA NU ESTE RUINATA!

| Iarbă1907 a răspuns:

Dacă ești nevinovat nu ai de-ce să te temi!
Fii hotărât, Și vorbește cu directoarea Și spune-i că nu tu ești de vină, dar fi hotărât!
Chiar dacă nu te crede, insistă, să te creadă!

| MatteoAlex explică (pentru Iarbă1907):

Din pacate nu ma crede nimeni pentru ca, cum am zis mai sus in a 5 a am facut multe prostii. O sa-i spun mamei peste cateva zile ce s-a intamplat si sper sa reusesc cumva