| 名無しん a întrebat:

Doresc si eu niste propuneri din partea voastra. Dupa cum stiti cu totii maine incepe scoala. Eu o sa fiu clasa a VII-a. In clasa a V-a am incheiat cu media generala 9, 84(parca asa era) in clasa a VI-a am incheiat cu media generala 9, 40+(nu mai tin minte exact) iar in clasa a VII-a am incheiat cu 8, 9*(nu mai tin minte exact). As dori sa imi readuc mediile aproape de 9 si 10 (in clasa a 5-a aveam la mate 9 si in a 7-a 7). Dar am o problema, de fiecare data cand imi fac temele, invat, etc. imi distrag atentia anumite lucruri cum ar fi televizorul. Imi spun ca nu are sa fie nimic daca ma uit 10 minute si apoi trec tot asa 3 ore vine seara sunt obosit si fac temele si invat in graba. Nu stiu ce sa ma fac sa pot fi mult mai concentrat la teme si la invatat. Vreau sa ma descurc bine si sa intru la un liceu bun, va rog din tot sufletul spuneti-mi ce sa fac sa nu mai fiu distras de orice, chiar imi doresc sa invat dar tot timpul intervine ceva. De multe ori imi spun ca voi invata dar tot aman si aman si aman. Va rog fara comentarii urate, vreau sa fiti cat mai seriosi posibil. Dau funda! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana, insa cel mai bine este sa iti faci un program cand vrei sa inveti.
Stabileste-ti anumite ore pe parcursul carora sa stai si sa inveti. Iar in timpul acesta opreste calculatorul si televizorul sau orice te mai poate distrage. Poti lua cateva pauze de 10 minute din jumatate in jumatate de ora, pe care sa le respecti. Nu te uita insa la televizor sau la calculator pentru ca te vor sa te distrage mai mult de 10 minute. In pauzele alea poti sa te duci in alte camere, sa vorbesti cu parintii, sa trimit un mesaj unei prietene, sa iei o gustare, ceva ce nu necesita foarte mult timp.
Invatatul tine de autoeducare si tu esti singura care isi poate gasi un program care sa iti convina. Daca poti fara pauza, invata 2 ore incontinuu, daca vrei cu pauze ia-ti 2 ore jumatate. Incearca pe parcurs mai multe modele si vezi cu ce te descurci cel mai bine. Insa cel mai important este sa iti stabilesti limite pe care sa le respecti, de genul "azi invat 2 ore fara pauza" sau "azi voi citi 30 de pagini".

4 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

O idee ar fi sa iti faci intai temele, dupa ce te intorci de la scoala (dupa ce mananci, stia putin in pat daca vrei etc.) astfel incat sa nu te mai apuce lenea sau sa iti piara cheful. Ideal ar fi sa nu ai nimic deschis: nici TV, nici calculator, dar daca poti sa lucrezi sau sa inveti asa, nu e nicio problema (eu obisnuiam sa ascult muzica de fiecare data cand imi faceam temele). Mai mult de 2 ore nu cred ca dureaza. Dupa aceea te poti uita la TV si face orice doresti, fara sa stai cu gandul ca nu ai scris/ invatat pentru ziua urmatoare. Personal, asa am facut dintotdeauna, atat in gimnaziu, cat si in liceu. De asemenea, ar fi si mai bine sa incerci sa retii cat mai mult din clasa, in ceea ce priveste invatatul, astfel incat sa nu mai pierzi prea mult timp incercand sa intelegi ce ti s-a predat si sa si retii informatia.

| euuuy a răspuns:

Cat timp inveti tine televizorul inchis.

| MisFit20 a răspuns:

Depinde de fiecare persoană, fiecare are modul său de a învăţa, trebuie sa te decizi, cine îţi aduce stabilitate financiară cand vei munci, televizorul sau şcoala? Dar nici să nu exagerezi cu învatatul. Ai grijă.

| Marius299 a răspuns:

Depinde doar de tine si de puterea ta de a te convinge singur ca e mai usor daca inveti, iar dupa te relaxezi la tv de exemplu. Eu am luat in evaluarea nationala 9, 70 mate 9 30 romana si crede-ma rar invatam acasa sau imi faceam temele (le faceam frecvent doar la mate sa fiu sincer, dar totusi media mea de admitere a fost 9, 62 deci nu trebuie sa exagerezi) incearca sa fii atent in clasa iar acasa va fi usor sa iti aduci aminte si sa memorezi, te sfatuiesc sa inveti inainte de culcare, dar nu cand esti obosit, deoarece in somn se imprima tot ce ai invatat in acea zi. Incearca sa faci asa, iar daca simti ca nu ai inteles de la scoala, ''freaca'' mai mult acel subiect si exerseaza pana pricepi. Iar la liceu nu-ti face griji, sunt multe licee bune cu medii nu foarte mari, eu personal iti recomand liceul Grigore Moisil daca esti din Bucuresti, e foarte placut!
P.S : Iti recomand sa iti faci frecvent temele si la romana chiar daca par plictisitoare, si desigur la o limba straina, ajuta mult!