| 123adrian987 a întrebat:

Salut TPU! După ce termin mate-info, ce facultate pot urma ca să lucrez in domeniul IT?

4 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Facultatea de Matematica -Informatica.

| haileewatson a răspuns:

Domeniul IT e mare, gandeste-te mai intai ce anume din IT vrei sa inveti. Facultatea nu prea conteaza, important e ce stii sa faci. Poti incepe sa mergi la diverse cursuri si sa faci internship-uri in companii sau freelancing. Asa inveti mai multe decat la facultate. Dar again depinde pe ce anume vrei sa te specializezi.

| christall a răspuns:

Sigur, DC te pricepi.

| andreidmbm a răspuns:

Orice facultate, ca la cum sunt facultatile de aici, nici nu mai conteaza ce termini. Important e sa te pregatesti tu pe domeniul de programare pe care il doresti, ca la facultate oricum nu te invata asa ceva. Daca mergi pe mate-info o sa faci matematica de-o sa-ti bubuie capul, dar nimic concret pe partea de IT. Ai putea eventual sa faci 4 ani de inginerie IT, acolo mai faci si programare hardware pe langa cea software, cred ca ar fi mai ok, dar e de 4 ani, nu de 3.