Întrebare recomandată | aly a întrebat:

Salut TPU! Dupa cum stiti de o luna a inceput scoala, iar eu ma simt foarte obosit.Sunt la liceu in clasa a 9 a la unul dintre cele mai bune licee din tara si e foarte greu.Programul meu e foarte incarcat.Ma trezesc la 6 dimineata si termin orele la 14:30 si ajung acasa la 15:00(stau in cealalalta parte a orasului). Fiecare profesor are pretentia sa inveti numai la materia lui si e coarte dificil.Acasa trebuie sa invat in continuu si nu am timp decat in weekend sa ies afara (nu cu colegi de clasa pt ca nu sunt prea de treaba majoritatea dintre ei.Intrebarea mea este:ce trebuie sa fac ca sa rezist sau daca trebuie sa ma mut la alt liceu putin mai slab cotat, dar in care sunt mai multi prieteni de ai mei. Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Asa se intampla atunci cand esti la un liceu care este peste nivelul tau. Tinand seama ca parintii tai sunt mandri de tine, ar fi o mare dezamagire pentru ei sa-si vada copilul ca da bir cu fugitii, la primul obstacol mai serios. Tu alegi, sau inveti zilnic, asa cum fac toti elevii buni, sau pleci cu capul plecat, si vei avea timp de joaca, asa cum iti doresti.

| aly explică (pentru neutrino):

Nu e vorba ca vreau sa am timp de joaca, dar am impresia ca acum nu pot sa invat bine la nicio materie pentru ca daca te axezi doar pe 2-3 materii o sa ramai corigent la celelalte si nu imi doresc asta.Dar nu vreau nici ore din viata sa invat la muzica,chimie, biologie la care mie nu o sa imi folseasca nicioadata in viata.(aidca nu ma refer sa nu inveti deloc, dar nici chiar asa)Si da ai dreptate, tocmai din motivul ca parintii mei sunt mandri de mine, nu ma plang.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu esti in stare sa faci fata mutate la altul mai slab si discuta cu parintii treaba asta inainte de a lua decizia finala, daca nu vor fi de acord o sa vada ca nu o sa treci la materii si te vor muta atunci.

| eXtreme21 a răspuns:

Eu zic sa te gandesti putin si sa alegi ceea ce crezi tu ca e mai bine pentru tine, pentru viitorul tau. Stiu cum e ca fiecare profesor sa aiba pretentii la materia lui, te inteleg perfect. Dar trebuie sa iti faci o anumita ierarhie, in functie de cat este de importanta materia. In primul rand ar trebui sa dai cea mai mare importanta materiilor de bac, iar pe celelalte sa le lasi putin mai usor. Asculta-ma ca stiu ce spun, in felul asta nu vei mai avea chiar asa mult de invatat.

| Ruxandra15 a răspuns:

Daca stiai ca va fi greu de ce ai pus primul liceu acela? Asa e si la noi la Saguna din 28 raman cate 23 in clasa. Uni iau 3 de 6 si automat sunt mutati, alti nu fac fata. Trebuia sa te gandesti inainte. Sa sti ca nici daca esti la un liceu slab nu ai timp de iesit afara pentru ca depind profesorii care predau nu liceul

| piisycutzza a răspuns:

| Lovedrop a răspuns (pentru piisycutzza):

Nu te grabi sa iei decizia acum, asteapta sa treaca un an.De cele mai multe ori inceputul e cel mai greu, dupa, o sa te obisnuiest cel mai probabil.Nici nu o sa crezi cat de mult poti sa te adaptezi intr-un an.Iti recomand sa asculti muzica pentru motivare sportiva, are un efect foarte bun pentru invatat.Scrie in YouTube " Best Motivational Workout Music! (Vol 1) (Ultimate Workout Motivation Songs 2013) " citeste si asculta discursuri motivationale de genul acedsta. Acum ai nevoie de motivatie, sa treci peste perioada de durere, ai sa reusesti!

| jorky a răspuns:

Zic sa stai sa inveti acum. Daca esti la info sau stiinte ale naturii, incearca doar sa nu ramai corigent.Pentru ca la facultate nu conteaza notele, vei da examen ca sa intri la facultate. Nu te stresa de exemplu la: Logica, Istorie, Romana sa faci 8-9, fa acolo de un 5-6 pentru ca nu sunt materii importante.

Mda, si toti vor sa inveti strict la materia lor.Si eu ajung acasa la 3, iau meditatii si ajung apoi la 6, cand vad teme...dar teme multe, si apoi la 6 trezirea..cam urat.

| Andreea_Ene_2001 a răspuns:

Trebuie sa fi odihnit pentru orice eventualitate asa ca incearca sa mai tai din progamul tau obisnuit si relaxeazate. Nu trebuie sa faci asta in fiecare zi dar nu strica sa te mai relaxezi si tu o ora doua! big grin Succes!

| floaredenumauita111 a răspuns:

Buna! stiu despre ce e vorba si eu am trecut prin acelasi situatie in clasa a 9! eu eram la cel mai bun liceu din Tulcea si la fel ca si tine nu mai faceam fata la teme si multe alte lucruri! big grin insa eu nu m-am descurajat nici o clipa si am continuat sa invat chiar daca nu am mai avut timp pentru calculator prieteni si alte lucruri!
sfatul meu este sa inveti in continuare si sa iti faci teme cu constiinta, iar in weekend poti iesi in oras cu prieteni pe ...etc. sper ca te-am ajutat! puupici :*

| Avsiadjfj a răspuns:

Ar fi bine sa chiulești!laughing