| Deeiiutsa a întrebat:

happy
Am si eu o dilema puppy dog eyes sunt in clasa a8a si mai am aproximativ o luna si trebuie sa aleg profilul..am medii mari si vreau un profil bun care sa ma ajute pe viitor... dati idei si descrieti-mi profilele...
Si as vrea sa stiu daca se pot face doua licee in acelasi timp, adica daca pot face mate-info (de exemplu) si in acelasi timp sa fac la un alt liceu cursuri pentru industrie alimentara (de exemplu), iar cand termin clasa a12a sa am specializare in ospatar-bucatar-patiser si diploma pentru mate-info?
Vreau raspunsuri cat mai clare va rog! :d
Ofer fundita! puppy dog eyes :*

6 răspunsuri:
| xSkrillex a răspuns:

Salut eu cred ca ar trebui sa mergi la un Liceu cu Mate-Info deoarece este cel mai bun si cel mai indicat si dupa ce il termini poti face orice facultate deresti! P.S: si eu sunt in clasa 8

| Deeiiutsa explică (pentru xSkrillex):

Asa ma sfatuiesc multe persoane! big grin...tu dai tot la mate-info?

| xSkrillex a răspuns (pentru Deeiiutsa):

Da...mie mi se pare cel mai bun liceu...dar cum vrei dupa ce medie ai si daca poti sa mergi la alte licee!

| AllisonStevens a răspuns:

Depinde f mult de ceea ce iti doresti sa faci in viitor, dar profilul mate info iti deschide cele mai multe usi! Iar despre treaba cu doua licee, nu ai cum sa te descurci pentru ca nu ai timp suficient sa te ocupi de amandoua!
Bafta!

| NataliaElena22 a răspuns:

In primul rand gandeste-te ce materii iti plac, si poti opta pentru liceul potrivit.
Iar ca sa-ti raspund la intrebarea ta, nu poti face doua cu licee in acelasi timp + ca nu ai avea cand. Poate doar sa te duci la un liceu ziua, si unul noaptea.

Eu de ex, sunt pe economic si sunt foarte multumita de profilul pe care l-am ales, este de viitor in primul rand, iar in al2-lea rand la sfarsitul claselor iesi cu o diploma. Desigur, trebuie sa faci si facultatea pe acelasi domeniu, si poti deveni contabil sau ceva de genul.

In cazul in care te-ar interesa profilul, poti sa-ti spun cate ceva despre el.
Clasa a9a si a10a vei face toate materiile pe care le faci si in generala mai putin : desen si muzica si o sa ai cateva materii specifice profilului. De ex: o sa inveti cum sa iti infiintezi propria firma, despre protectia consumatorului, calitatea produselor care le cumparam zi de zi ( din ce sunt facute, cat de sanatoase sunt, cum trebuie sa arate sa-ti dai seama ca sunt ok )
Din clasa a11a nu o sa mai faci biologie, chimie, fizica si in locul lor o sa faci materii economice.

Osa faci si practica, gen te duci in supermarket si te invata cum sa asezi pe raft, cum primesc marfa, cum o sorteaza.

Bafta:*

| iulianbalan a răspuns:

Nu cred ca se poate face 2 facultati de o data deoarece nu vei avea timp sa te duci de la unu la altu si un profil bun ar fi mate info sau filologie