| AddictedAddy a întrebat:

Eu am 16 ani si am o iubita de 12 ani. ( nu ma injurati) totul a inceput vorbind pe messager, eram doar niste amici si am inceput sa tinem unul la altul. acum suntem impreuna de ceva timp dar s-a ivit o problema. au aflat parintii ei si iau interzissa fie cu mine. am incercat orice sa i conving sa ne lase impreuna dar nu vor. m-am gasit cu ea si am hotarat amandoi sa ne mutam impreuna. nu se pune problema de bani de intretinere sau de scoala ei. eu sunt doar curios daca ea nu vrea sa mai ramana acasa si se muta la mine. politia poate s o ia de la mine. ea spune ca daca o duce acasa fuge iar si tot asa. eu chiar vreau sa fiu cu ea. deci. o poate lua? Dau funda happy

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu o poti lua. Politia o va duce acasa si pe tine te va aresta pentru rapire (si viol daca cumva ai intretinut vreun fel de relatii sexuale cu ea). Ea nu are discernamant, tu trebuie sa ai mai multa minte si sa ascultati de parintii ei, care de fapt au dreptate. Daca chiar o iubesti, asteapta sa faca macar 5 ani, nu o mai cauta deloc in urmatorii 3 ani, asteapt-o cumintel si fidel si, dupa 3 ani, cauta-i partintii si spune-le ca ai asteptat-o pe fiica lor, ca le ceri permisiunea sa fiti impreuna, fiind cosntient ca este inca mica (atunci) si ca trebuie sa fii grijuliu cu ea (sa nu aveti relatii sexuale pana la majoratul ei, sa nu ramai niciodata singur cu ea intr-un loc care nu este public, sa nu te viziteze niciodata fara un parinte de-al ei, sa nu o vizitezi niciodata in absenta parintilor ei, sa nu iesiti impreuna dupa lasarea intunericului, sa nu intre in locuri in care este permis consumul de alcool)

| Aasdfghj a răspuns:

Da, o poti lua tu si vine nenea politist si o aduce acasa. Bafta! La 16 ani nu consider ca esti matur din absolut nici un punct de vedere. Ti se pare ca viata e roz, ca iti da mamica si taticul bani de buzunar si ai tot ce iti doresti. Daca ai avea 20 de ani nu ai mai gandi asa. Asta e gandirea aia de adolescent. Crezi ca totul e roz si mananci curcubee cu lingurita. Nu e chiar asa. E cam trasa de par o relatie la 12 ani, dar sa mai si fuga de acasa? Serios?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti troll nu? Ca nu imi inchipui ca un om intreg la minte si ar bate joc de un copil de 12 ani.

Ps vezi ca ai 2 probleme. Parnaie peste 2 ani si o mama de bataie de la maica ta

| mentholinks a răspuns:

Normal ca o poate ridica politia. Ea se afla sub tutela parintilor ei.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Parerea mea: Da-i pace! De ce? Pentru ca sunteti mici ca sa fugiti de-acasa, deocamdata sunteti sub tutela parintilor si ei raspund pentru voi. Daca parintii ei nu ii dau voie sa aiba o relatie cu tine, motivele sunt bineinteles intemeiate, unul din ele (dupa parerea mea) fiind varsta frageda si periculoasa in care adolescentul are acel zvac pentru necunoscut si nu cantareste cu intelepciune situatia.
Vreti sa va mutati impreuna, ea 12 ani, tu 16. Nu-s in masura sa judec, dar ma intreb daca realizezi ce presupune asta. Chiar vrei sa supui o copila de 12 ani treburilor casnice? Nu crezi ca are toata viata la dispozitie pentru asta?
Sper sa cantariti la rece situatia si sa alegeti cu intelepciune. Bafta!

| AddictedAddy explică (pentru m1dn1gh7):

Eu fac treburile casnice si tot ce este nevoie (stau singur. parintii sunt in Italia ). am zis doar ca ea isi va continua scoala

| Turbo223 a răspuns:

Tipule,tu cred ca te gandesti cam 70/100 la iubite si relatii ceea ce e normal, doar ai 16 ani. Politia o poate lua, impreuna cu parintii ei.Totusi nu imi vine sa cred ce cap ai tu la 16 ani.De ce? Tu vrei sa locuiesti cu o fata cum ar fi ea sotia ta iar tu sotul.Este absolut normal sa fi interesat de fete la 16 ani, sa iti faci o iubita, dar devine cam exagerat, inteleg ca ea are 12 ani si se pare ca nu gandeste prea matur, dar tu ai 16 ani, omule, arata ca ai 16, bineinteles ca poti fi copilaros etc, dar in situatii de genul acesta este ceva serios, la care ar trebui sa te gandesti serios nu sa ai aceeasi minte ca "iubita" ta.Bine,o iubesti si vrei sa stai cu ea dar trebuie sa intelegi ca e mult prea exagerat ca ea sa se mute la tine si daca ea renunta la parintii ei doar pentru a sta cu un baiat care este de asemenea MINOR, atunci se vede ca nu este prea matura in gandire.Ea poate este dezvoltata fizic si repet poate dar mental se vede ca nu este pregatita.Parintii ei doar o protejeaza trebuie sa intelegi, tu cand erai ca ea la 12 ani umblai dupa fete de 16 ani sau chiar mai mult si doreai sa te muti la ele? Imi pare rau, dar nu poti sa iei un copil la tine acasa, mai ales ca si tu esti inca minor! Incearca sa fi si tu cu capul pe umeri si explica-i situatia. Explicai ca ea este prea mica iar tu prea tanar pentru un asemenea lucru, parintii ei au crescut-o 12 ani, au hranit-o tot acest timp, au iubit-o, mult mai MULT decat o iubesti tu CREDE-MA, ea este copilul lor, prin ei s-a nascut ea iar ea ar trebui sa-i respecte nu sa-i abandoneze pentru un baiat, pe care il cunoaste de MAXIM 3 ani! Cea ce vrei sa faceti e o mare prostie.Ma indoiesc ca vrei sa intelegi acest lucru deoarece la 16 ani vrei vrea doar un mod prin care ea sa stea la tine dar este IMPOSIBIL frate, IMPOSIBIL si daca nu vrei sa intelegi asta, chiar nu se vede ca ai cati ani ai mentionat si in plus, risti sa intri in mari repet foarte MARI probleme.