| Ale3xandru185 a întrebat:

Salut TPU
Eu am card de bursa la cec de adolescent, si voiam sa stiu daca il pot folosi sa cumpar jocuri de pe steam, sau de pe Microsoft store, epic games etc.Mi-e prima data mi au spus la banca ca cica n as avea voie, si nu am inteles de ce, si ca acest card e doar ca sa scot bani, poate fi adevarat? mai e cineva care card de genu la ei?

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Fiecare magazin are o regula ce carduri accepta, niciunul nu va accepta un card ca al tau, dar poti incerca nu ai ce pierde! Nu conteaza ce zice banca... daca magazinul accepta cardul pentru plata e ok, cu restul sa nu te complici ca nu are nimeni ce sa-ti faca, sunt banii tai, faci ce vrei cu ei!

| Ale3xandru185 explică (pentru lpavel):

Pana la urma am card visa nu cred ca e o problema mare, dar imi e sa nu il blocheze sau ceva, ca dupa cum am mentionat pe el imi intra bursa.

| lpavel a răspuns (pentru Ale3xandru185):

Stai calm ca nu il poate bloca nimeni daca e pe numele tau!

| VoidEternal a răspuns:

Bineînțeles că poate fi adevărat.

Cardul respectiv se folosește după regulile stabilite de cei care îl alimentează, (adică părinții tăi), în măsura posibilităților tehnice oferite de banca emitentă.

| Ale3xandru185 explică (pentru VoidEternal):

Eu primesc bursa de liceu, parintii mei nu au nicio treaba cu acest card, nu il alimenteaza ei sau ceva.