Întrebare recomandată | ȚigariExpirate a întrebat:

Eu cand eram mic si am inceput scoala m-a ajutat sora mea mai mare cu temele si pana in clasa a-5-a am invatat binisor ( clasa 1 am luat locul II, in clasa a 2 am luat mentiune si tot asa.)
Dar dupa clasa a 5 am inceput sa ma lenevesc si sa nu prea mai fac teme si sa nu ma mai intereseze scoala crezand ca totul nu are logica ( ca si cand mergi la scoala sa inveti sa numeri, calculezi, citesti, scrii si cateva din istorie si restul.) si dupa ce termini scoala mergi la lucru. Prin clasa 6-7-8 am fost corigent la mate si cateodata la romana. Ma jucam jocuri pe calculator uneori daca nu erau parintii acasa sau prindeam la prieteni pc jucam si 8 ore era o nimic toata, dupa 8 ore ieseam ca trebuia sa plec acasa. In generala mergeam la ore si cateodata cand ma plictiseam pe la jumatatea programului saream gardul si mergeam sa ma joc acasa si le spuneam parintilor ca am scapat mai repede.
Din liceu am inceput cat de cat sa ma intereseze scoala si imi scoteam notele unele de trecere altele mai bune dar la matematica 0. Cu matematica nu puteam face nimic. Daca imi dadea si o problema/fractie etc. din clasa a 5-a nu o stiam, deci 0 absolut. Cumva am terminat a 12-a si acum ma gandesc ce sa fac sa iau bacul, mi-l doresc mai mult ca orice si sunt constient ca nu iau nici 3 la mate. Ce sa fac? Imi imaginam ca am nevoie de vreo 6 luni de ore particulare asta însemnand undeva la 1000 de euro. Dar daca merg la o profa particulara acasa, aia se sperie cand vede ca nici matematica de clasa 5-6 nu o stiu. Daca ma pui sa calculez numere pot si peste miliard dar fractii si probleme la mate is egal cu 0. Ce ati face in locul meu?

Răspuns Câştigător
| unicornulfaraminte a răspuns:

Poti incepe de la 0. Cu cateva tutoriale de pe Youtube cu fractii, ridicari la puteri, numere negative etc. Dupa ai putea cumpara/imprumuta o culegere de matematica de clasa a 5/6/7/8 a pentru a putea face exercitii. Ai putea o luna(sau mai putin daca nu iti permiti) sa te duci si la meditatii. Nici eu nu ma pricep la matematica si consider ca nu ma ajuta decat un sfert din tot ceea ce am invatat si voi invata pana acum?

1 răspuns:
| MrRoby a răspuns:

Buna si eu tot asa faceam... nu invatam la timp si dupa imi parea rau. te as sfatui sa incerci niste cursuri online sau pe Youtube. sa iei de la 0... si recomand sa te uiti la subiectele din ani trecuti si sa faci teste la matematica pentru a te pregati cat mai bine. Bafta!