| detam a întrebat:

As avea nevoie de niste sfaturi. In ultima vreme, ma cert foarte des cu parintii mei, deoarece imi reproseaza mereu ca au investit foarte multi bani in ore, in cei 4 ani de gimnaziu ( am 14 ani, sunt in clasa a8-a) si ca nu obtin rezultatele pe care le vor ei. Deci pe bune, am media generala 10, am fost in clasa a5-a, a6-a,a7-a prima pe judetul Cluj la olimpiada la romana, am obtinut la nationala o mentiune si un premiu special, iar acum la simularile la nivel de judet am luat semestrul trecut 9, 75 la romana si 9, 9 la mate si nu au fost nu stiu cat de multumiti. In schimb, semestrul acesta am luat 9, 6 la romana si 9, 5 la mate( am gresit la prima parte, iar la romana habar n-am) si au inceput sa faca scandal ca nu imi vad de scoala, ca toata ziua telefoane si mesaje cu prietena mea cea mai buna, ca de cand sunt cu ea sunt obraznica, ca nu mai invat, povesti de astea fara sens. Am incercat sa vb cu ei,sa le explic ca nu au dreptate, ca daca cineva ar auzi ca nu se multumesc cu notele astea i-ar rade. Marea,, problema" si ghinionul meu e ca maica-mea e invatatoare aici la scoala si cica am facut-o de ras ca acum sunt a2-a pe scoala si cum da ea ochii cu profesorii. Pe bune, sunt absurzi. Apreciez ce au facut pentru mine, dar nu suport sa imi scoata ochii si daca le zic ca nu i-am obligat imi zic ca sunt nesimtita. Daca le comentez ceva, vor sa ma plesneasca. Tatal meu a facut-o de mai multe ori acum 1-2 luni, iar acum se pare ca vrea sa inceapa maica-mea. In plus, ca pretexte inventeaza ca le e frica ca nu o sa intru la liceu cu asa medii, ca o sa ajung la liceul tehnologic. Deci nu mai suport. Cum iau 9, 8 la test la matematica ca de ce am gresit ca iau ore de la 2 profesori, iar faza ca o fac de ras in scoala mi se pare deplasata. Adica nu fumez, nu beau, nu merg in cluburi, ies 1-2 ori afara pe saptamana asta daca nu am teste sau simulari, ma imbrac decent, respect profesorii si tot, dar ei tot nu sunt multumiti. Eu deja nu mai suport situatia... ce ar trebui sa fac la 14 ani ca sa fie multumiti? Au inceput cu reprosuri ca au dat bani pe ore de romana ca eu sa merg la mate-info ca nu am mai avut rezultate cu romana si ca sigur la mate-info o sa fiu de 6-7 daca nu corigenta. Jur ca as pleca de acasa, dar nu am unde sa merg.

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

I-ai obisnuit cu note mari.
Nu e normal ce fac, adevarat, sunt absurzi.
Trebuie sa ii prinzi in toane mai bune si sa le explici ca exista si zile mai proaste. Nu poti numai de 10!
Ai niste medii foarte mari, medii la care altii nici nu viseaza!
Putini ca tine in ziua de azi!
Bafta in continuare, si sper sa rezolvi problema. Sa nu fugi de acasa sau asa ceva, totul se rezolva prin comunicare calma :*!
Bafta!

| detam explică (pentru Sadop):

Am lamurit azi problema cu ei, le-am zis ca sunt absurzi, la urma urmei sunt doar simulari...si-au cerut iertare si au zis ca poate vor prea mult de la mine. Deci e ok totul acum.

| Sadop a răspuns (pentru detam):

Ma bucur sa aud asta.
Succes in continuare la scoala, examene, teste, simulari si toate alea happy!
Bafta!

| detam explică (pentru Sadop):

Mersi

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Parintii tai exagereaza, se asteapta ca tu sa ai 10 pe linie si locul 1 pe tara ceea ce ar fi imposibil, fuga de acasa nu este o solutie asa sa stii, vorbeste cu ei, intreaba-i ce ii nemultumeste

| Nolkyz a răspuns:

10 numai pentru Dumnezeu. Zi-le asta laughing. Is curioasa... Ei au asteptarile astea de la tine pentru ca ei aveau numai 10 pe linie sau pentru ca... Nu aveau? Ar trebui totusi sa inteleaga ca nu prin note se dovedeste capacitatea unui om. In locul tau as invata, dar la teste cred ca as scrie pe foaie o cugetare, sau o maxima, chiar daca iau un 2, asta cu pretentia sa ma mentin tare pe pozitie si sa nu scad la invatatura si sa invat in continuare, iar la examene sa iau 10.

| LeMousiqe a răspuns:

Bună!
Și eu am trecut prin perioada asta, i/ai obișnuit cu note bune, într-un fel e bine în altul rău.
Baftă! O zi bună să ai! Te pup!

| Gabriela_Siminutza_1997 a răspuns:

Draga Detam i-ai invatat cu note mari spune-le ca mai mult de atat nu poti si WOW foarte mari notele cum sa iti reproseze? o.O!