| vasiliustefan98 a întrebat:

Salut TpU, eu sunt in clasa a 5a si ma pricep catusi decat la mate dar mereu cand ies la tabla ma incurc la chestii simple cum ar fi adunari inmultiri impartiri si scaderi cand iese alt copil la tabla in caiet ma descurc dar cand trebuie sa ies la tabla nu mai stiu aproape nimic.Astazi m-am incurcat la 33-25 si am stat vreo 2 SAU3 minute pana am dat de rezultatcryingCe sa fac? Dau funda la cel mai bun raspuns! Help pleasecrying

6 răspunsuri:
| facepalmlol a răspuns:

Daca nu stiai, dupa matematica mea, 4x4=8 straight face
In fine,nici eu nu sunt desteapta pamantului la mate,dar ma descurc asa pentru mine, binisor.
Ideea e ca si eu ma incruc la lucrui simple, de aia ti-am dat si exemplul acela, pentru ca na, 4+4=8 si eu m-am repezit imediat nemaifiind atenta la punctuletul acela de inmultire(poate ca daca nu se schimba si ramamanea in litera"x" il vedeam de la 5 metri) si am zis o prostie cat casa, dar normal, m-amcorectat imediat.Imi era si rusine sa ma uit la profa, plus ca ma si impedicasem o data de galeata cu apa pentru spalat buretii.
Pai ideea e sa nu te uiti la profesor.Imagineaza-ti-l in lenjerie intima, la fel si pe cei din clasa, asta o sa te mai relaxeze, ca sa spun asa.

| vasiliustefan98 explică (pentru facepalmlol):

Da dar macar la tine era 4x4 si te ai corectat repede dar eu am stat vreo 2/3 min la 33-28crying

| mariukka a răspuns:

Nu iesi la tabla
eu cind stau in banca ma descurc si foarte rar daca ies la tabla si atunci ma descurc )incearca sa iti infrunti emotiile nu te gindi la parerea din jur. apropo eu sint a 9

| vasiliustefan98 explică (pentru mariukka):

Da dar la noi ne pune profa nu pot sa ii spun k nu

| AlePanda a răspuns:

Incearca sa fii mai sigura pe tine si imagineaza-ti ca profu si colegii nu exista, esti doar tuwinking

| vasiliustefan98 explică (pentru AlePanda):

Vreau vreo 10 raspunsuri si aleg raspunsul castigator