| Gabriel_Alexandru_1997_MBwk a întrebat:

Hristos a inviat!, am o intrebare personala si as dori sa mi se raspunda sincer fara comentari de genu "esti prost sau etc".
Am 19 ani, si am un mic blocaj as spune asa la o anumita persoana. De ceva timp imi place de o tipa mai mare cu 1 an decat mine. Am mai avut relatii lungi, si in general sunt tipul ala petrecaret si glumet care isi ajuta prietenii sa agate fete in parc doar ca; de asta imi este rusine sa vorbesc cu ea. Cum s-ar spune sunt "timid" dar doar cu ea. Imi poate da cineva o explicatie sincera? Cativa din prietenii mei imi spun ca sunt indragostit sau ca imi place mult prea mult de ea. Ideea e ca am vrut la un moment dat sa renunt la aceasta idee, am mers pe premiza " nu e singura fata deci nu-mi mai bat capu " imi place de ea cam de 7 luni, si problema incepe de aici. "? nu trece maxim 3 saptamani fara sa o visez macar 1 data? (nu sunt fantezii sexuale ) ci pur si simplu o visez in diferite ipostaze, in diferite locuri. Imi este rusine sa o invit in oras, dar imi sta pe constinta acest lucru; Incadrez aceasta intrebare la categoria adolescenti pentru ca sunt inca un pusti imatur, iar in opinia mea aceasta este varsta la care ar trebui sa incercam depasirea fricilor, neavand mare lucru de pierdut. Un sfat ceva? Nu mi s-a intamplat nici-o data acest lucru, la moduc sa imi fie rusine dar in acelasi timp sa am pe constinta ca ar trebui sa depasesc situatia si sa las rusinea, ma simt ca intr-o contradictie. Stiu majoritatea or sa vina cu sfaturi de genul " fa-o n-ai nimic de pierdut " Doar ca as dori ceva mai amanuntit daca se poate? Cineva care ar putea sa-mi explice cat de cat de ce am pe constinta faptul ca ar trebui sa o fac dar in acelasi timp ma blocheaza rusinea? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Eu unul, tin ca inainte de toate sa te felicit pentru modul in care ai formulat intrebarea.O raritate pe aici, la modul bun.De obicei ma dor ochii la intrebari mai lungi de 4 randuri.Multumesc pentru faptul ca te gandesti si la cel care o citeste.

In primul rand, explicatia pentru "timiditatea" ta, doar in cazul ei, este de fapt frica generata de intensitatea sentimentelor ce le ai in subconstient si se manifesta prin vise, lucru care pana acum nu s-a mai intamplat si in cazul relatiilor anterioare, care dupa cum ai spus si tu, nu au reprezentat o problema.Acum insa te lovesti de intrebarea "Ce ma fac daca ma refuza sau daca rade de mine?".Iti este frica de esec.

Ai mentionat varsta ei, punand aspect pe faptul ca este cu 1 an mai mare decat tine.Irelevant acest lucru, daca nu cumva te inhiba pe tine acest gand.Varsta este doar varsta si atat, mai putin cazul in care ar fi fost minora.

Sfatul meu este sa privesti un posibil esec ca pe o motivatie si mai mare, ce te poate face sa nu te lasi, asta bineinteles daca va fi esec, pentru ca de multe ori gandurile noastre nu au nici o treaba cu realitatea. Daca insa apare esecul dupa abordarea ta, analizeaza unde ai gresit si inainte sa renunti de tot mai incearca de cateva ori, intr-un mod diferit.Nu ai mentionat ce fel de fata ar putea fi si cum doresti sa o abordezi, asa ca in functie de aceste lucruri iti poti creste sau scade sansa.Succes!

| Gabriel_Alexandru_1997_MBwk explică (pentru WaterDrop):

Pai mersi frumos pentru cele spuse, am incercat sa fac intrebarea cat mai pe intelesul tuturor. Ok sa detaliez putin? e cea mai inteligenta fata pe care am intalnit-o, si cu care am avut o conversatie lunga, e singura cu care am fost atent sa nu fac nici macar o singura greseala de expirare, sunt o fire mai agitata de fel, dar cu ea am avut grija ca nici macar un gest din limbajul corporal sa nu fie inutil. La faptul ca este inteligenta ma refer ca a stiut sa tina acelasi subiect timp de 30 de minute, lasandu-mi timp sa pun intrebari, sa dau feedback la ceea ce spunea ea si chiar era rabdatoare imi exprim opinia la subiect si etc. Cam asta ar fi descrierea ei (sa nu mai mentionez faptul ca este foarte frumoasa). Iar abordarea mea ar fi una simpla si concinsa, sa o intreb direct daca ar vrea sa iasa cu mine prin oras, fara alte pretexte, stiu ca subliniat faptul ca nu apreciaza la oameni falsitate, doar ca era axata pe acest subiect. La mine e intr-adevar cum ai mentionat mai sus frica de esec, pana la urma nu este sfarsitul lumi daca intreb, si presupun ca frica si emotiile sunt doar temporare, in cel mai rau caz imi poate strica starea respectiva, sau sa-mi spulbere sperantele. Voi incerca sa combin distractia cu aceasta "provocare" sa-i spun asa, o voi aborda inainte de a ma duce la o petrecere, astfel daca ma refuza, voi avea motiv de fericire fatpul ca sunt alaturi de prietenii mei. Multumesc inca o data, si scuze daca te-am pus iar sa citesti mai mult de 4 randuri. Chiar apreciez faptul ca mai exista oameni care au picioarele pe paman, si sunt constienti ca mai exista frici, limite. Va multumesc frumos tuturor care si-au pierdut cel putin 5-10 minute din viata lor pentru am intelege problema.

| WaterDrop a răspuns (pentru Gabriel_Alexandru_1997_MBwk):

Humz, bine ai revenit. Uite cateva sfaturi care te pot ajuta sau incurca happy, tu decizi:

1) Foloseste regula celor 3 secunde (e doar un simplu truc psihologic, nu o regula propriu zisa happy ). Daca te mai gasesti impasul de a gandi prea mult cand o vezi si sa eziti, atunci nu mai fa asta ci numara pana la 3 si zi`i ceva, orice. In felul acesta nu vei mai da spatiu creierului sa gandeasca prea mult si sa-ti puna piedici. Dupa ce ai zic ceva, el se va relaxa aproape instant si vei putea gandi iar, hehe.

2) Incearca sa nu o mai cataloghezi cu "cea mai": cea mai frumoasa, cea mai desteapta, etc. Facand acest lucru, tu o pui pe un piedestal care transmite subconstientului tau faptul ca esti automat inferior in fata ei, lucru care iar duce la blocaje.

3) Chiar daca ar fi mai inteligenta ca tine, asta nu ar trebui sa te dea inapoi.Nu inseamna ca isi doreste acelasi lucru de la tine si te poate placea pentru o multime alte lucruri.Mai ales ca, din proprie experienta iti zic ca doua persoane cu un nivel de inteligenta peste medie pot avea o relatie obositoare, hehe.Prea multe complicatii si contraziceri, asa ca avem tendinta sa cautam de multe ori opusele noastre.Este o sansa de 80 % sa te placa pentru felul tau relaxat de a fi, pe care i`l transmiti si ei.

4) Un mic bonus (ii zic bonus pentru ca deja vorbim despre manipulare). Foloseste oglindirea. Ce inseamna asta: Mimeaza`i toate gesturile involuntare, in mod voluntar. Avem o pereche de neuroni ce copiaza actiunile persoanei la care ne uitam, dandu`ne acces la mintea ei. Uite sa-ti dau un exemplu ca sa intelegi mai bine. Daca cineva se uita la ceas cand vorbeste cu tine, ai si tu tendinta sa te uiti la ceas. Daca persoana respectiva se intinde sau casca, ai si tu aceiasi tendinta involuntar. Tehnic esti in mintea persoanei din fata ta.Tu, oglindind gesturile ei, insa voluntar. ii vei transmite sentimentul ca sunteti aceiasi persoana, ceea ce o va apropia si mai mult de tine. Dar deja am zis prea multe happy

Spor la treaba si mult succes.Astept nunta happy

| gazza01 a răspuns (pentru Gabriel_Alexandru_1997_MBwk):

Cred ca mie imi era adresat acest "mini-roman" laughing Cel putin asa imi apare in Notificari, aici pauza, nu stiu ce-i cu asta. Daca gresesc, scuze anticipate pentru confuzie si bagatul in seama!
Bafta! Si ma bucur ca te-ai gandit "sa faci pasul cel mare". Ar fi de ajutor un mic rezumat al intamplarii finale sau sa ne zici daca a acceptat invitatia sau nu! Pt mine personal, cel putin.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca tu esti in poza, esti chiar frumusel, daca ai si ce vorbi, esti o persoana petrecareata, glumeata si placuta, cred c-ai putea avea sanse cu ea.
Eu zic sa incerci. Daca te va refuza, iti va fi mai usor sa treci peste. Ce simti pentru ea nu s-a consumat in niciun fel si de aia inca o placi, nici n-ati avut ceva si nici nu sti in mod direct ca nu te place.

| PersonajFictiv a răspuns:

Iti zic doar ca o sa regreti toata viata ca nu ai incercat.
Mai bine incerci si stii ca nu iese nimic, decat sa ramai cu gandul ca puteai incerca dar nu ai facut-o ca ai fost las.
Nu fii las, incearca, vezi ce iese, poate iese ceva frumos.
Iti urez bafta.

| gazza01 a răspuns:

Eu cred ca in subconstientul tau te gandesti ca ai un minus fata de ea. Incearca sa iti impui ideea ca e un om normal si n-are de ce sa iti fie rusine, fa-ti tu singur curaj pentru ca, metaforic vorbind, o divinizezi! Bafta!

| Gabriel_Alexandru_1997_MBwk explică (pentru gazza01):

Da am un - fata de ea, e vorba de caracter si educatie, eu am fost obisnuit doar cu fete cartier care tin la glume si rad la majoritatea prostiilor, ea este "matura" sa spun asa...multumesc mult, probabil ai dreptate e in subconstientul meu acest lucru.

| Mirela27 a răspuns:

Se spune ca daca visezi pe cineva, pe care il placi inseamna ca persoana respectiva se gandeste la tine.Eu zic sa o inviti in oras, s-ar putea sa ai parte de o surpriza, adica si ea te place dar nu are curaj sa intre in vorba cu tine.