| Panduka a întrebat:

Salut TPU)).Imi curge un lichid ciudat alb din vagin(nu am avut vreodata un contact sexual)Curge de vreo 2 luni iar prietena mea mi-a spus ca ei i-a curs doar o luna apoi i-a venit ciclul. Puteti sa-mi spuneti ce este?(eu nu am ciclul)!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Uneori cu multe luni mai devreme alteori destul de apropiat de momentului de producere/incepere a primei menstruatii din viata fetelor, care in termini medicali este denumita MENARHA, este semnalata de aparitia scurgerilor de secretii vaginale care umezeasc zona vulvei ''pasaricii'' (dar si interiorul vaginului) si se produce neplacuta patare a chiloteilor in portiunea aflata intre picioare, partea care este in contact direct cu "pasarica". Trebuie sa stii ca acele scurgeri reprezinta secretii vaginale care sunt absolut normale si de regula anunta/prevestesc aparitia menstruatiei intr-un viitor destul de "incert" insa nu foarte indepartat. Uneori mmenstruatia poate sa-si faca aparitia dupa 2-3 luni alteori chiar si dupa 1 an. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Exista posibilitatea sa iti vina mentruatia e o secretie normala

| Panduka explică (pentru Freya1):

Dar mai multor fete prietenei si surorii i-au curs o luna dar mie mai mult de 2. e normal?

| Freya1 a răspuns (pentru Panduka):

Da.Ca sa nu te tot patezi cumparti Protej-slip si pune pe chilot pana iti mai trece

| Panduka explică (pentru Freya1):

Merci

| Valentina400 a răspuns:

Buna! Este normal, nu te ingrijora! Aceasta secretie anunta ca mai este foqrte putin timp pana la prima menstruatie.