| barbuandrei7 a întrebat:

Salut TPU,imi place foarte mult filmul lord of the rings, ma intreb cum s-au format orcii, de unde apar ei sub stapanirea lui Sauron

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Orcii au fost elfii care au devenit rai.Erau si atunci condusi de Sauron.

1 răspuns:
| bunjy a răspuns:

Nu sunt de acord cu Zenit.Iti spun eu, toata povestea incepea acum foarte mult timp inainte de stapanul inelelor si de Hobbitul inainte domnea in pamantul de mijloc si nu numai un Valar numit Morgoth care era cel mai puternic valar(intereseaza-te ce sunt valarii poti scrie pe wikipedia) Morgoth a creeat orcii, balrogii(balrog=cel cu care s-a luptat gandalf in minele moria )si sa nu uitam de dragoni.smaug glaurung... orcii se impart in mai multe rase orcii si goblini sunt facuti din miez de copaci noroi.si nu mai stiu sigur ce orcii au fost facuti prima data in Angband fortareata lui morgoth. Sper ca ti-am fost de folos (Citeste cartea Silmarilion)