| BlackBlood29 a întrebat:

imi puteti spune cum imi pot da seama daca placa de baza este compatibila cu placa video si procesorul?

Răspuns Câştigător
| cristi20ilie a răspuns:

Pai banuiesc ca intai iti alegi o placa de baza si apoi componentele pentru ea.Si in functie de placa de baza iti iei si procesor si placa video si ce mai vrei tu.Placa de baza are un anumit socket care se potriveste cu anumite procesoare, apoi are slot PCI E si se potriveste cu majoritatea placilor video, poate suporta memorii DDR 2 si DDR3 sau numai DDR2 si tot asa....ideea e ca trebuie intai sa incepi cu placa de baza si apoi restul componentelorwinking

2 răspunsuri:
| cristi20ilie a răspuns:

Intra pe net, cauta modelul placii de baza si ai sa gasesti acolo lista cu toate procesoarele care sunt compatibile cu placa ta de baza.Marea majoritate a placilor video au slot PCI Express, compatibile cu o gama larga de placi de baza.

| BlackBlood29 explică (pentru cristi20ilie):

Deci daca placa viseo e Pci Express trebuie ca placa de baza sa fie tot Pci express