| Alex1112z a întrebat:

in curand o sa dau un test unde am foarte mult de invatat(3 materii diferite), va rog sa imi spuneti cum sa invat si cum ar trebui sa imi organizez timpul pentru a învata mai eficient si mai repede. Timpul nu este scurt dar si materia este stufoasa, iar testul este tip grila.Tin sa mentionez ca orice parere e bine venita si ma poate ajuta. Va rog foarte frumos nu o luati in deradere si raspundeti cat mai serios. Multumesc frumos. Astept cat mai multe raspunsuri

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Deci, am un sfat pentru tine:
Ca sa ti minte mai usor, invata logic, nu ca pe poezie. Gandeste-te la ce spune acolo, trebuie sa intelegi, sa iti imaginezi cum arata.....chiestia despre care inveti. Asa o sa iti ramana in minte mai usor.
Al doilea sfat. Fa niste conexiuni amuzante cu niste lucruri usoare.
De exemplu sa zicem ca trebuie sa inveti ca in al doilea razboi, Germania a atacat Rusia si Germania a pierdut.
Imagineazati-l pe Hittler turbat intr-un tanc cu capul afara si cu o lopata in mana si sapa deoarece i s-a inzapezit tancul. O astfel de asociere ramane in mintea ta daca vrei sau nu vrei...
Sau sa zicem ca ai de invatat ca in urechia umana exista 3 oase: Scarita, ciocanelul si nicovala.
Imagineaza-ti pe cineva ce are in ureche un ciocan cu o nicovala si o scarita. Pare destul de usor, nu?

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

In cazul ăsta ar trebui sa iti petreci cat mai putin timp la pc si sa te axezi pe invatat pentru acel test.