| Zanisoara a întrebat:

Salut TPU,in fiecare noapte aud cum pocneste mobila si ma face sa ma gandesc la tot felul de monstri,azi noapte s-a intamplat ceva,eram intoarsa pe o parte,si m-am intors putin si am deschis ochi putin si am vazut o mana cu un cutit in intuneric, laga mine, era intuneric dar am vazut cam 5 scunde,si cand am privit imaginea ca la cutremur,si cutitul stralucea,m-am intors repede inapoi, si nu m-am miscat toata noaptea, chiar m-am speriat inima imi batea foarte repede.Nu stiu daca mi s-a parut dar nu cred,deoarece stiu si cat era ceasul, ca am ceas electronic, si se vede noaptea.Acum 8 ani(am 14 ani)eram in bucatarie cu mama si am vazut cum apa dintr-un pahar a disparut putin, ca si cum ar bea cineva din ea cu paiul, ia-m zis mamei dar nu ma crezut.Inca o intamplare acum nu s tiu cand,era noaptea,si se auzea un zgomot de la caloifer, si papusa mea care canta a inceput sa cante dintr-o data,(am arucat papusa din cauza asta). Acum cateva zile eram in baie si mi-am pus inelul pe masina de spalat, si l-am vazut miscanduse.As vrea sa ii spun prietenelor dar m-ar crede nebuna, asa ca nu le spun.Ce sa fac sa nu imi mai fie frica?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tu ești o zânișoară (ți-ai dat singură nickname-ul), trăiești într-un basm continuu, iar în basme, bineînțeles, au loc tot felul de întâmplări stranii. Te confrunți cu monștri, cu balauri, cu zmei, și încă nu ai fost găsită de prinț.hee hee
Tu, ori ai trăit o traumă în copilărie, care te-a afectat mult, ori ai prea multă imaginație. Nu e rău să ai imaginație, dar măcar, înainte să adormi, imaginează-ți ceva frumos și, ai să vezi ce somn dulce vei avea. happy

7 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Odată ce începi să nu mai crezi în astfel de lucruri, încet vor dispărea aceste experiențe.
Îți înțeleg frica, am trecut și eu prin asta. Eram sigură că trăiesc cu o entitate fără voia mea. Eram sigură că se întâmplă ceva ciudat în locuința mea, și aveam motive să cred asta. Vedeam de multe ori ceva învârtindu-se în jurul becului, auzeam cum pocnește mobila, cădeau lucruri și nu înțelegeam de ce. Auzeam pași și îmi era frică să mă mai mișc noaptea. Era terifiant, cel puțin, la acea vârstă era.
Frică oricum îți va fi, pentru că nu ești suficient de puternică. Sfatul meu ar fi să îți găsești o ocupație, o ocupație reală. Să îți ocupi timpul cu ceva, și să nu te mai gândești la chestiile astea.
Eu, de exemplu, am căutat spiritele. Am vrut să le văd, să le simt, să le ajut, să le descopăr. Mergeam în case, așa zise „bântuite", și făceam poze. Încă mai țin minte o poză ce m-a speriat: un spirit, chiar lângă mine.
Ai mai putea scăpa de frică și spunându-i cuiva despre asta, vorbind cu acea persoană, amuzându-te pe tema asta. Te-ar ajuta.

| Ottakringer a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la Biserica happy
Iti recomand cu cea mai mare caldura.

| TheFucker a răspuns:

Uite care e problema, eu patesc deseori asa. E vorba de imaginatia ta. Spiritele exista, dar eu nu cred in ele. Daca vre sa scapi de chestiile de genul vorbeste cu preotul de la biserica sa vina sa faca o festanie( alunga spiritele rele), sau poti sa te spovedesti daca e mai bine. Poti sa iti achizitionezi sau faci tu singura o capcana de vise :3

| olaruandra2000 a răspuns:

Ar trebuii sa ii spui mamei tale acum nu cred ca ar mai avea motiv pentru care sa nu te mai creada pentru ca esti destul de mare.Sau ai putea sa te tuci la un psiholog, nu pentru ca esti nebuna cat pentru simplul fapt de a te linisti. Pupici si noapti placute.

| Zanisoara explică (pentru olaruandra2000):

Nu pot sa ii spun mamei, nu de alta, dar as speria-o si pe ea, ce poate sa faca? o sperii mai mult