| username9876 a întrebat:

In iunie fac 14 ani, şi recunosc că am o minte prea"coaptă" pentru vârsta mea. (Sau cel puţin aşa cred eu.) -nu mai detaliez- Problema mea este legată de prieteni. am doar 2/3 prieteni in care am început să-mi pierd încrederea. Nu ştiu de ce dar imi e foarte greu să-mi fac prieteni noi, deşii imi doresc asta enorm. Am impresia că oamenii mă evită din cauza deformării mele fizice (am 85 de kilograme) Sunt o persoană întrăzneaţă, care face de obicei ce-şi doreşte. Ştiu că o viaţă fără prieteni e o viaţă pierdută. Cum pot să-mi rezolv problema? ( Dacă veniţi cu sfaturi gen"slăbeşte" nu mă ajutaţi deloc) Help me! Fundă mare celui mai ok răspuns.

Răspuns Câştigător
| girlpoisson555 a răspuns:

Noi oamenii suntem de obicei leșinați după ambalaje. Dar nu asta trebuie să conteze ci interiorul. Sincer, nu zic că poți trăi fără prieteni, dar se poate și fără. Încearcă să vezi care-ți sunt cu adevărat prieteni, care-ți sunt alături când ești în culmea fericirii și care-ți sunt alături când ai căzut și nu mai ai putere să te ridici. Aceia îți sunt prieteni. Acum nu cred că lumea-i atât de rea încât să te evite pentru simplu fapt că ai nu știu câte kg și nu știu cât înălțime. Încearcă să-ți câștigi prietenii și lasă-i și pe ei să te câștige, nu orice om de pe orice gard îți e prieten. Că spuneai de "deformarea" ta, eu am o prietenă care suferă de nanism, aia înseamnă că nu crește în înălțime dar, psihic și segmentele corpului îi sunt dezvoltate normal, ideea e că n-o evit, mi-e cea mai bună prietenă, nu m-a interesat cât are în înălțime, greutate, sau că oamenii se uitau ciudat la ea; e o greșală să crezi că din cauza asta te evită, sau mă rog mai sunt și oameni gen. Ce vreau să spun e să n-o dai în depresii, oamenii vin și pleacă, prietenii la fel, cei adevărați rămân indiferent de "ambalaj".

7 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Oamenii destepti mereu sunt marginalizati de catre ceilalti cu gandul ca sunt mai buni ca ei. Mai bine 2-3 prieteni buni decat 500 falsi. Si chiar trebuie sa slabesti si asta e o cauza...

| girlpoisson555 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Vai deci cum să fie aia o cauză? Nu te supăra pe mine, tu judeci o carte după copertă, un om după modul în care arată? Da poate trebuie să slăbească pentru sănătatea lui, dar nu pentru ca să-și facă prieteni.

| AtateaConditii a răspuns (pentru girlpoisson555):

Hai sa fim seriosi, si aspectu conteaza foarte mult, mai ales cand vrei sa iti faci prieteni. Daca are un caracter puternic isi va face usor prieteni si nu va fi nevoie sa slabeasca dar daca nu macar prin fizic sa atraga. Stiu fete frumoase dar proaste care au prieteni cu gramada, ghici de ce? Un om destept si frumos e o minune in zilele de astazi.

| girlpoisson555 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Atunci o să ajung să nu-i înțeleg pe unii. Rămân la părerea mea, degeaba ai cur și tâțe, dacă creier pauză. happy

| AtateaConditii a răspuns (pentru girlpoisson555):

Cine a zis ca toate care au țațe si cur sunt proaste? Nu trebuie sa ai un fizic de sa pice stelele dar sa fii prezentabil, si un fizic frumos iti da incredere in tine insuti.

| girlpoisson555 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Totuși nu trebuie să spui să slăbească ca să își facă prieteni, dacă o face să o facă pentru el și atât. Oamenii vin și pleacă, cei care vor cu tot dinadinsul să rămână, rămân că ești gras/slab/mic/gigant. happy

| Andrei_Prepeliță_1994 a răspuns:

Nu cred ca prietenii te evita pentru ca ai 85 de kg... Incearca sa iti dai seama de ce te evita sau cum ai putea sa iti petreci timpul cu ei. Incearca sa fii pe placul celorlalti la inceput pentru a fi integrata in grup.