| Dumitrescu_Bianca_2001_tb3s a întrebat:

In legatura cu Evaluarea Nationala 2017, cum credeti ca vor fi subiectele? Usoare, grele, de ce si sa veniti si dvs. cu cateva pareri. Multumesc!

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Subiectele vor fi medii, accesibile pentru toata lumea. Fara nicio discriminare, dar in mediul rural de multe ori elevii sunt mai slab pregatiti, ceea ce face ca subiectele sa fie accesibile tuturor. Daca inveti bine, nu ai de ce sa iti faci griji.

| Nemessys a răspuns:

Daca este sa dau o nota e la 1 la 10 pentru nivelul de,, greutate" al testelor, as da un 5, maxim 6. De ce? Pentru ca subiectele (sau cel putin pentru mine) au fost super simple. Nu m-am complicat deloc la examen. Nu trebuie sa-ti faci griji, nu trebuie sa stai 24/24 cu cartile-n fata, poti sa ai timp de relaxare ca si in anii precedenti (aproape). Doar, ca acorda 1 sau 2 ori in plus din timpul tau liberi, materiilor pentru examen. Adica. bineinteles, romana si matematica. La romana eu te sfatuiesc sa inveti definitiile speciilor literale, in rest nu prea ai cu ce sa te chinui. E totul chiar foarte usor la romana. Iar la matematica, mai greu este cu geometrica, care o ai la subiectul 3. Fiind subiectul 3, bineinteles ca o sa fie greu, de asta ar trebui sa-ti bati mai mult capul cu geometrica decat cu algebra. Pentru ca la algebra, subiectul 2 si 3, sunt simple. Poti sa te pregatesti si cu algebra, nu e problema, dar mai mult, pe geometrie. big grin Si iti pot garanta, ca daca-mi urmezi sfatul si mai depui tu un mic efort, cand o sa vezi examenul in fata, o sa ai o reactie asemanatoare ca a mea,, Stai... ce? Asa-i examenul? O.o E o gluma sau?" Si poti intreba pe oricine ca e simplu examenul.

| Pizzaislife a răspuns:

Pai se considera ca anul acesta e mai usor dar cum s-a schimbat structura si se cer mai multe cunostinte consider ca va fi mai greu ca ani trecuti

| Aaaaa1111bbbb2222 a răspuns:

Cred ca, pe o scara de la 1 la 10, dificultatea va fi de 7, deoarece anul trecut a fost destul de usor. Stiu ca, colegii mei au avut un fel de "calendar" facut in ultimii 10 ani de evaluare nationala, au urmarit ce au avut la B (demonstratia). Cred ca din 2 in 2 ani este usor sau ceva in genul era. Dar asta nu inseamna ca nu poate sa fie iar un examen usor.

Spor la invatat!