| Ioana0701 a întrebat:

Ma streseaza evaluarea nationala. Am facut foarte multe modele de teste si ma descurc bine, dar anul asta programa s-a si schimbat. Cum credeti ca o sa fie subiectele din 2017? Usoare, grele? Mi-e tare frica de examen. Voi cum v-ati descurcat cu stresul si cum ati invatat?

4 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Eu am invatat facand variante tot anul. N-ai de ce sa te stresezi atat, nu e mare chestie. Daca aloci 2-3 ore pe zi invatatului pentru examene, va fi foarte ok.
In ce fel s-a schimbat programa?

| Corina19 a răspuns (pentru anamariarot):

Acum reprezinta 80% notele de la evaluare si 20% media din clasele anterioare.

| Alex2904 a răspuns:

Anul trecut era 75% examenul, nu-i o diferenta prea mare. Atata timp cat iti faci fiecare tema, eventual sa mai lucrezi in plus cate o varianta cand ai tu chef, va fi usor si poti lua lejer peste 8-8, 50. Eu la romana am lucrat doar ce imi dadea profa tema si am luat 9, 60, nici nu-i nevoie sa inveti prea mult. Daca esti destept poti improviza pe loc cand nu-ti mai aduci aminte ceva. La mate e mult mai usor. Secretul e sa-ti faci fiecare tema.Si nu te mai gandi la examen. Eu nu m-am stresat deloc, aflasem cu o saptamana inainte pe ce data dau examenele. Cu cat te gandesti mai mult, cu atat te vei stresa mai mult.

| Corina19 a răspuns:

Dupa parerea mea, daca acorzi macar o ora pe fiecare zi invatatului si o ora sau 2 ore sa facand exercitii (romana+mate) o sa fie foarte usor. La romana este extrem de usor, iar la matematica, lucrand si invatand va fi la fel de usor.