| anonim_4396 a întrebat:

Înainte de toate, vă rog nu mă judecați.
De vreo 3 ore plâng aproape continuu. M-am închis în camera mea sub pretextul că îmi fac temele și de fapt plâng.
Am de făcut o compunere la română despre "cele mai frumoase momente din viața ta". Plâng pentru că mi-am adus aminte de momentele când ieșeam pe afară cu prietenii, beam sucuri, mâncam pufuleți, semințe, ascultam muzică înregistrată de la televizor sau ceva de genul, momentele când ne juleam pe afară la fotbal sau la orice joc și câte și mai câte năzbâtii. Momentele astea nu vor mai avea loc niciodată și chiar dacă rămân ca o amintire frumoasă în creierul nostru. Și chiar dacă aș încerca să adun unii prieteni de atunci, nu aș avea cum. Unii s-au mutat din oraș, doi au murit, unii sunt la facultate în alte orașe. Nici nu mai stau în cartierul în care am avut parte de aceste momente.
Nu știu de ce am pus întrebarea asta aici, nimeni nu mă poate ajuta oricum.
Îmi cer scuze dacă v-ați pierdut timpul aiurea citind mizeria asta unde îmi expun ofurile.

Răspuns Câştigător
| FreedomAli a răspuns:

Salut! Ştiu perfect ce simţi! Viaţa e noastră. a tuturor e într-o continuă schimbare, şi e normal să fie aşa. Eu am 21 de ani şi nu până de mult făceam lucrurile pe care tu le-ai menţionat în textul tău, exact acelaşi lucruri. Lucrurile insă s-au schimbat, ne-am mutat fiecare în altă parte, eu m-am mutat chiar şi din ţară. Prietenii mei s-au mutat cu partenerii lor, sau au rămas tot cu părinţii. ne aducem aminte de vremurile alea când stăteam toată noaptea afară, pe bancă. sau mergeam cu bicicletele. aveam telefoane d-alea cu clapetă şi ascultam cum spuneai şi tu muzică înregistrată care se audea horror. dar astea au fost vremurie, frumoase de altfel. Schimbările nu sunt uşoare şi cu toţii avem momente de nostalgie când amintirile ne năpădesc. Nu fi trist străinule! happy e frumos că avoluăm.

6 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Sfatul meu este să nu te păcălești trăind în trecut. Trăiește prezentul, detașează-te de orice gânduri din trecut, revino la prezent și concentrează-te până îți dispar acele gânduri.

| sierra1 a răspuns:

"Momentele astea nu vor mai avea loc niciodată "

nu prea e așa, doar ți s-a "pus pata". Mâine o să zici "ce prost/proasta am fost să..."

| WolfiePUB a răspuns (pentru sierra1):

Sincer, nu prea cred. Mi s-a pus pata pe un singur lucru: unul din prietenii de atunci a devenit o persoană toxică și am rupt legătura cu el. Cu el am avut și momente faine atunci.

| sierra1 a răspuns (pentru WolfiePUB):

"o persoană toxică și am rupt legătura cu el"

foarte bine făcut. găsești alții sau te găsesc ei

| Andreeush a răspuns:

Viața merge mai departe, toate acestea rămân amintiri.

| SilentRain a răspuns:

Se numește trecut si fii recunoscător ca ai amintiri plăcute, încearcă sa îți crezi amintiri faine si in prezent
Nostalgia o sa îți treacă