| blablabla2000 a întrebat:

La examenul din clasa a 8-a e posibil sa pice la literatura balada sau comedia(sa argumentam ca apartine)? Adica fac parte din programa ptr examen?
Si... e posibil sa pice sa povestim noi un personaj sau o opera studiata la clasa? Daca da din ce specii literare ar putea pica?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| albastrica009 a răspuns:

Balada si nuvela nu sunt incluse.alea care se pot da sunt:argumentare liric, explicarea titlului, opinia proprie despre mesajul transmis in text, argumentare gen epic, caracterizare personaj, basm, fabula, pastel si rolul descrierii sau al dialogului.

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Comedia nu e inclusă în programa de evaluare națională, clasa a VIII-a.
E posibil să fie un text la prima vedere, în care să vă ceară apartenența la gen (liric sau epic), poți primi și apartenență la specie (baladă, nuvelă etc)
Poți primi caracterizarea unui personaj (directă și indirectă), să desprinzi momentele subiectului, figuri de stil (explicarea acestora). Va fi probabil și o compunere, pe o temă diversă.

Nu v-a dat profesorul programa pentru evaluare națională?

| albastrica009 a răspuns (pentru floresdemayo):

Balada si nuvela nu sunt incluse.alea care se pot da sunt:argumentare liric, explicarea titlului, opinia proprie despre mesajul transmis in text, argumentare gen epic, caracterizare personaj, basm, fabula, pastel si rolul descrierii sau al dialogului.

| Xd_Dizzy_1999 a răspuns:

Nu sunt in programawinking