| biafresh a întrebat:

La toamna voi intra in clasa a 9-a, dar am o mare problema. Sunt timida si nu stiu cum o sa imi gasesc prieteni. Cat am fost in scoala generala nu am avut nici o prietena ( ma refer la prietena din clasa). Ati putea va rog sa imi recomandati moduri prin care sa ma fac mai placuta? Doresc raspunsuri serioase, nu genul " eu nu inteleg care e faza cu timiditatea" sau " totul vine de la sine".

3 răspunsuri:
| Cosminovici18 a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai increderea in tine, nu te descuraja zicand ca "sunt prea urata, prea grasa, prea slaba si din cauza asta nimeni nu ma baga in seama" nu nu e vorba de asa ceva fa-ti curaj si vorbeste cu persoanele care crezi ca vei lega o prietenie si nu de cele care-ti plac, ca bineinteles de persoanale care iti este drag foarte greu merge sa fii impreuna cu ele laughing caut modalitati de a incerca sa ajuti pe cineva sau sa ceri ajutorul cuiva si astfel o prietenie sigur se va lega.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai nevoie de prieteni. Daca e sa vina or sa vina oricum, nu trebuie sa te comporti tu nu stiu cum. Daca nu, aia e, te duci la scoala sa-nveti nu sa-ti faci prieteni.

| AAAnonimanonimanonim a răspuns:

Saracuta...probabil ca te-ai cam plictisit tinând cont de timpul pe care ti-l petreci barfind pe altii pe la spate...