| goodfriend a întrebat:

Salut TPU! Ma numesc Dorin am 15 ani, și sunt un pic grasut, am practicat înotul pentru 2 ani, ial la moment merg la sala deacum de jumatate de an, luni antrenez bicepsul, picioarele, abdomen; miercuri antrenez spate abdomen umeri; iar vineri antrenez piept, triceps, abdomen. Și am constatat ca mușchii sau dezvoltat dar nu am pierdut din stratul adipos, diete nu pot ține fiinda sunt adolescent și bucatele sunt pregatite de mama, și maninc ce e la masa, mai incerc sa mananc mai puțin dar oricum. Și aș dori sa pierd acest trat aipos, at putea sa ma ajuți cu niște sfaturi!

Răspuns Câştigător
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Salut Dorin. Eu am slabit destul de mult.dar nu iti recomand prostia facuta.

Iti zic altceva. Lasa-te de dulciuri pentru un timp. Nu de tot, dar lasa-le o perioada. Bea mai multa apa, ca aia ajuta la eliminarea toxinelor si si la slabit. Nu mai manca prajit o perioada, si mai putine alimente grase. Te rog, nu le elimina de tot! Ca ai nevoie si de lipide pentru organism.

Eventual tine si o dieta bazata pe grupa ta sanguina daca vrei...alimentele benefice pentru grupa ta sanguina se vor digera mai usor.

Sa ai o zi misto!

2 răspunsuri:
| Mark72 a răspuns:

Salut, Dorin! Eu am tot 15 ani, si am facut fitness timp de 1 an. O perioada scurta, dar care m-a ajutat sa-mi cunosc mai bine corpul. Eu iti recomand sa nu mergi la sala la varsta aceasta, nu este indicat, si te poti opri din crestere. Eu ti-asi recomanda sa faci doar exercitiile de baza: flotari, abdomene, genoflexiuni si tractiuni! Astea le poti face si acasa, si este gratis! Si te-asi sfatui sa mananci cat ai nevoie, nu incerca sa mananci mai putin. Nu mai fi stresat, multe studii arata ca oamenii stresati pun multe kilograme pe ei. Si iti mai zic ceva, si cu asta inchei, incearca sa mananci cat mai multe : nuci, alune, seminte, si alte fructe de acest gen. Sper ca ti-am fost de ajutor! Funda? big grin

| Kalenm a răspuns:

Probabil ai mostenit asta din gene. Unele persoane pot slabi foarte usor cu doar cateva exercitii, iar altele mai greu. Iti recomand sa tii o dieta si sa lucrezi strict pentru arderea grasimilor o perioada.