| Eyeless a întrebat:

ma poate lamuri cineva cu ce este "botezul" din clasa a 9-a? Multumesc!

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hei.

"Botezul" acesta este un mod prin care elevii mai mari isi arata superioritatea.

Daca esti un tip /o tipa cool atunci nu o sa patesti nimic. De obicei elevii tachinati sunt cei retrasi, cu putini prieteni sau elevii olimpici *laudati de profesori* dar care la fel... nu au multi prieteni sau persoane care sa le sustina in fata acestor "agresori".

Acest "ritual" nu tine doar in clasa a 9-a ci te urmareste pana cand acei agresori reusesc sa promoveze. Daca o persoana a avut ceva cu tine in clasa a 9-a atunci probabil ca o sa se ia de tine si in clasa a 10-a.

Important este sa nu le raspunzi la tachinari, sa-ti vezi de treaba si sa incerci sa fii perfect/a in asa fel incat nu o sa se poata lua de tine.

Am cunoscut un exemplu clar.
Un baiat timid, slabut, cu ochelari si cu note foarte mari era bataia de joc a unor elevi de clasa a 11-a.

Cu timpul elevul asta a ridicat greutati, si-a schimbat freza, a inceput sa foloseasca diverse creme si ghici ce? A inceput sa fie chiar smecher iar persoanele respective nu au mai avut de ce sa se ia. *da, tot mai incercau dar nu le iesea prea bine*

Tine minte ca de cele mai multe ori persoanele care isi bat joc de cei mai mici sunt persoane cu probleme, inferioare in grupurile lor si care nu pot sa faca nimic singure, fapt pentru care se simt mari si tari in momentele in care isi dovedesc "superioritatea" fata de cei mai mici.

Atata timp cat reusesti sa intrii intr-un grup de prieteni atunci nu o sa patesti nimic. Tintele sunt de obicei izolate, elevi cu maxim 2-3 prieteni.

Daca devii o tinta atunci incearca sa induri. Acestor persoane le face placere daca te vad ca le bagi in seama comentariile urate sau ca incerci sa le eviti.

Asta este scopul lor! Ei vor sa te faca sa-i eviti sau sa lasi capul in jos cand treci pe langa ele.

Daca pari indiferent/a atunci o sa-si piarda interesul.

De asemenea sa ai pregatite anumite replici precum, "Scuze, ai spus ceva?" sau daca ai tupeu "Nu stiu de ce dar de fiecare data cand te vad incepe sa vorbeasca un prost."

Orice ar fi sa nu apelezi la diriginte. Dupa o sa-si bata joc si mai rau de tine.
Sa nu sari la bataie si sa nu-i bagi in seama daca tot ce fac este sa te jigneasca!

Succes!

| Sociopat a răspuns:

Va fac aia mari zile fripte.
Sa fii chill.

| Metalheadforever666 a răspuns:

Eu nu am avut parte de un asemenea "botez".Nu numai cei mari se pot lua de tine, chiar si colegii pot sa fie mari nenorociti. Daca esti o persoana timida, inchisa sau fara prieteni atunci vei fi tinta batjocoririlor.Trebuie sa fii un pic sociabil, sa te atasezi de un grup de oameni ori sa ti-l faci tu. Daca o sa ai note mari sau o sa fii apreciat de profesori sau de alte persoane atunci in mod sigur se va gasi cel putin o persoana care va fi invidioasa pe tine.