| Anonim1289 a întrebat:

nu inteleg matematica/fizica, in rest sunt in regula, sunt in clasa a 6 a, chiar ma straduiesc sa invat, dar parca cand ma uit, zici ca e chineza, am ramas pe sem. 1 la mate si fizica, ce-as putea face, la meditatii am fost, tot n-am inteles nimic.

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Dacă din clasa a 6-a ți se pare chineză e destul de grav. Țin minte că eu la matematică nu învățam niciodată și la ore nu prea eram atent iar dacă profa mă întreba în momentul ăla ceva(ceva la care clasa totuși se împotmolea) mi se părea super simplu. Matematica de generală e banală. Dacă acum ți se pare greu îți propun să te duci la un profil care nu va avea legătură cu matematica căci din a 11-a vei fi îndreptățit să zici ce ai zis acum. Am fost de curând la o școală generală(și pe la clasă de a 6-a) iar acei copii erau foarte grei de cap majoritatea. Întrebări strict de logică simplă le creau dificultăți foarte mari. La matematică nu trebuie să te omori cu învățatul, trebuie să înțelegi și dacă nu înțelegi e problemă cu logica nu cu memorarea. Prin ceea ce îmi spui cam ești genul papagal și ți-aș recomanda să gândești mai mult. Cât despre fizică depinde de profesor foarte mult. De exemplu în generală ne-a lăsat mai lejer și m-am descurcat. Acolo la nivelul tău dacă știi niște formule nu ai de ce să te împotmolești, în clasele mici nu vă omoară deloc cu fizica.

| ABCD122 a răspuns:

Cam naspa de tine.
Mai așteapta 2 ani si dupa scapi.

Răspuns utilizator avertizat