| gasco1180 a întrebat:

Nu stiu de ce dar ma simt un de nimic in ultima vreme, parinti mei sunt plecati in strainatate si eu stau singur, ma uit in jur si vad cum toata lumea prospera.Am ajuns sa ma intreb daca Dumnezeu are un plan si cu mine, ma simt inutil. Puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi cat se poate de realiste fata de modul in care ar trebui sa abordez problema si ce fel de atitudine ar trebui sa adopt. Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Adredemesconf a răspuns:

Buna!
Nu ar trebui sa te simti asa, fiecare are rostul lui in viata! Poate ca ceilalti prospera, dar cu siguranta va veni si randul tau, pentru ca nu exista om pe care Dumnezeu sa nu-l iubeasca si sa nu aibe nici un plan cu el.Acum depinde foarte mult si cati ani ai, puteai sa precizezi si asta ca sa putem sti din ce perspectiva sa-ti raspundem: tu poti sa ai si 14 si 16 si 25 de ani sau mai mult si daca ai 14 nu-ti putem raspunde cum i-am raspunde unui om de 25 sau invers.
Nimeni nu este inutil, gandeste-te ca poate tu, de exemplu, te duci la supermarket si platesti cu maruntis.Pana numara casierita pe omul care urmeaza dupa tine il apuca toti nervii, dar poate alea 2-3 minute cat sta in plus la coada il fac sa intarzie cu 2-3 minute sosirea la o intersectie unde, daca nu ar fi stat mai mult la coada, un bou ar fi intrat cu 100 km/h in masina lui.
Deci noi nici nu avem habar ca probabil am salvat pe cineva de la moarte, fara sa vrem, sau ca am impiedicat o nenorocire, un necaz (de orice fel) prin gesturi simple.Incearca sa faci cat mai multe fapte bune, pentru ca atunci cand faci o fapta buna e ca si cum ai pune un mic banut intr-o pusculita, "bani" pe care va trebui "sa-i platesti" lui Dumnezeu pentru toate pacatele si datile in care ai facut rau, fie ca vroiai, fie ca nu.
Ar trebui sa te gandesti ca va veni o zi cand o sa prosperi si tu,dar trebuie sa ai rabdare, si daca vei avea bunul Dumnezeu te va rasplati pentru rabdarea de care dai dovada.
Sper ca raspunsul meu si-a atins scopul, acela de a te incuraja, si a te face sa te simti mai bine, pentru ca, chiar daca nu te cunosc simt ca ai nevoie de raspunsuri la aceste intrebari, ca sa te linistesti si sa ai rabdare.
O seara frumoasa!

6 răspunsuri:
| Adredemesconf a răspuns:

@VladStoroian Nu-i baga tu prostii in cap, daca nu crezi fa ce vrei dar tine pentru tine!

| NorbO a răspuns:

Poi incearca sa iti faci niste vise si go on.
Fa un sport, iesi cu prietenii big grin
NU te mai gandi la asta in ***, probabil ca esti tanar bagati ambitia in cap si nu te mai plangewinking
Bafta!

| star4all a răspuns:

Salut. Nu mai fi asa, si te gandi la nemurirea sufletului. Vrei ceva realist, fa ceva realist. Ocupati timpul cu ceva util si folositor. Fa un sport, du-te inscriete la box, sau la lupte.
Aste-as lucruri care te ajuta in viata, te schimba, te fac alt om. Sincer, si tot ce faci fa cumva si iti zici :"fara regrete, asa am ales".

Asa daca stai si nu faci nica normal ca ajungi sa filozofezi, iesi la o bere cu baietii, iesi la un fotbal. Face-ti un show, baga-ti sambata un gratar acum cat e vara si e frumos.

Iesi pe afara, socializeaza cu lumea. Fa-ti o prietena, schimba rutina asta in care te-ai obisnuit. Mna, vezi tu : eu unu iti urez succes. Faci cum stii tu mai bine!

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Dumnezeu nu exista. Gandeste-te la ce nu te descurci/pricepi si antreneaza-te.Nu te gandii la altii, gandeste-te la tine devenind din ce in ce mai bun.

| andrada_3947 a răspuns:

Fiecare om ii important in fata lui Dumnezeu si Dumnezeu are cu fiecare in parte un plan
Eu te as sfatui :
sa cauti o biserica penticastala
sa citesti biblea
sa implinesti ce le 10 porunci date de la Domnul

(1) Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.

(2) Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc neleguirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.

(3) Să nu iei în deşert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deşert Numele Lui.

(4) Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti. Să lucrezi şase zile şi să-ţi faci lucrul tău. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta. Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea s-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o.

(5) Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, pentru ca să ţi se lungească zilele în ţara, pe care ţi-o dă Domnul, Dumnezeul tău.

(6) Să nu ucizi.

(7) Să nu preacurveşti.

(8) Să nu furi.

(9) Să nu mărturiseşti strâmb împotriva aproapelui tău.

(10) Să nu pofteşti casa aproapelui tău; să nu pofteşti nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tău.”

Aceste Porunci le gasesti in Biblie :Exodul (Esirea) 20
Pginile:80 si 81

| gasco1180 explică:

Am 18 asta pentru ca a-ti intrebat!