| batmobile a întrebat:

Ofer funda + voturi
Sunt in clasa a 8-a si trebuie sa ma hotarasc la ce profil si la ce liceu sa merg mai departe.La matematica, chimie si fizica nu ma prea descurc dar la restul materiilor am note peste 8 asa ca cel mai bine este sa dau la un profil uman.
Ma gandesc la profilul stiinte social bilingv romana- engleza dar nu stiu ce facultate pot sa urmez si ce meserii o sa-mi pot alege.
Cine imi poate spune ce meserii pot sa-mi aleg daca merg la acest profil?

Răspuns Câştigător
| Andrrr a răspuns:

Eu sunt la liceu in clasa a 9 -a si sunt la bilingv si multi dintre colegii mei vor sa dea la medicina, asa ca nu conteaza foarte mult pe ce profil esti pentru ca nu te influenteaza la facultate. Singura diferenta e ca nu te specializezi foarte mult la uman de ex pe biologie fizica chimie din clasa a 11 nici macar nu le mai faci, adica le faci dar pe toate impreuna e putin mai complicat o sa-ti explice profesorii cand o sa ajungi la liceu.Asa ca poti sa-ti alegi orice meserie iti place,dar cel mai important e sa te hotarasti din timp macar cu aproximare pentru a sti pe ce materii sa te axezi si sa stii daca trebuie sa te pregatesti in plus gen meditatii sau nu. Apropo,un sfat foaret bun,mai ales daca vrei sa studiezi in strainatate este sa participi la cat mai multe activitati extrascolare gen crucea rosie, stransul gunoaielor pentru ca primesti niste diplome, iar acestea sunt recunoscute international si dau foarte bine pentru facultate. Sper ca te-am ajutat.

2 răspunsuri:
| Lidiushk a răspuns:

Profesor,traducător dacă urmezi filologie și la facultate dai la litere, mai era o secție LMA.eu am facut profil tehnologic-resurse naturale și protecția mediului, un profil super fain, nu te plictisești, faci și practică, ieși și cu calificare profesională! Pe parcursul liceului ai timp să te gândești și răzgândești de 100 de ori la ce facultate dai!tongue

| metodologie a răspuns:

Uite: daca iti place istoria si romana da la un astfel de profil, dupa care la academia de politie si fa-te politist