| Gabryel133 a întrebat:

pentru voi cum au fost examenele de clasa a 8-a? ati invatat din greu? a fost usor. Va rog, cel mai explicit raspuns primeste FUNDA!

3 răspunsuri:
| Lamaitzza a răspuns:

Clasa a VIII-a a fost grea, foarte grea, dar nu-i materia cat e stresul.
Eu spre exemplu am invatat foarte mult la mate, pentru ca eram varza, foarte varza, la romana ma descurcam dar la mate, cand am inceput a VIII-a nici macar radicalii nu-i stapaneam, iar la geometrie si mai rau. Am facut meditatii la matematica, extrem de multe variante si da, a fost greu.
La romana am invatat foarte putin inainte de examen, pentru ca am neglijat romana fiind foarte ocupata cu matematica.
Aveam o frica ingrozitoare.
Am luat 9 la mate si 8.20 la romana, spre marea mea uimire, nu credeam ca o sa pot sa iau vreodata mai mult la mate ca la romana.
Sfatul meu este evident acela de a invata, tragi tare anul asta, ma rog, nu-ti imagina ca la liceu e floare la ureche, e super stres, iti zice cineva care e a IX-a, ma rog, depinde si de liceu, dar in orice caz, de invatat trebuie sa inveti.
Am inteles ca acum s-a schimbat iar legea si ca examenele conteaza mai mult, probabil o sa fie si mai greu decat ce ne-a dat noua deci da, invata, cel mai important este sa nu renunti, eu am vrut sa renunt de multe ori pentru ca nu reuseam deloc la mate, simteam ca nu imi intra nimic in cap, dar tu fa exercitii pana in ultima clipa, iar daca prin absurd iei nota mica stii ca macar ai incercat.
Sa te rogi.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer eu nu m-am rupt cu invatatul mai ales la mate pentru ca nu prea aveam ce sa invat eu am facut mia multa practica am avut culegeri de evaluare nationala si am facut teste de acolo 2 pe zi si asa m-am obisnuit de invatat am avut doar formule si speci literare eu am invatat doar cu o zi inainte de examen deci nu am luat 10 dar nici 3 (am luat 8, 35 la mate si 7, 10 la romana)

| DeliaDelii a răspuns:

Stai linistit peste tot se copiaza la examenele de sfarsit de a8a ..trebuie sa inveti dar o sa fie bine. happy