| imStorm3r a întrebat:

Peste o saptamana dau examenul de clasa a 8-a dar nu am invatat nimic...
Sincer eu sunt foarte stresat de parca ar fi ziua in care mor...
Eu sunt la nivel asa mai mediu cu scoala cam de 5-7 cand vine vorba de romana si mate.
Eu chiar nu stiu cum sa invat ce si ce trebuie... Profesoara ne-a tot amintit dar de la stres am uitat totul. Si ce stiam pana acum nu mai stiu ca tot de la stres am uitat.
Oare este o metoda care imi va da sperante? Ceva sa ma poata motiva ca pentru ca is prea stresat cu gandul ca va fi prea greu iar apoi ajung sa fiu depresiv si asa nu mai invat nimic...
Va cer ajutorul, dau funda!

Răspuns Câştigător
| intrebare3 a răspuns:

Salut! happy iti sugerez urmatoarele:
-cauta sa stii partile de vorbire si de propozitie;
-incearca sa te uiti prin caiete din anii trecuti sa vezi cum ai analizat cuvintele;
-tot prin caietele din anii trecuti, vei gasi opere pe care le-ai facut si care sunt in programa pentru Evaluarea Nationala;
-cauta pe internet subiecte din anii trecuti si incearca sa le rezolvi, ar fi ok daca ai face asta cu cineva mai experimentat;
Astea sunt pentru limba romana. Deci, daca recapitulezi putin din ce ti-am zis eu, ar trebuie sa iei un 7.

La mate:
-cauta formule prin caiete si invata-le:
-invata ariile la toate poligoanele, perimetrele;
-prin caietele din anii trecuti, ar trebui sa ai tot ce-ti trebuie pentru a invata;
Daca recapitulezi lucrurile astea, la ambele materii, ti-ar fi destul de usor sa rezolvi primele 2 subiecte. Al treilea este mai greut.

Mult succes! happy astept sa-mi scrii aici rezultatul la examene.

| imStorm3r explică (pentru intrebare3):

Salut! La romana am luat 6.85 si la mate 4.
Este chiar mai mult decat am nevoie happy

3 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Cere ajutorul parintilor tai si spune`le ca nu intelegi/nu vrei sa inveti si sa te ajute cu meditatii.

| intrebare3 a răspuns:

Felicitari!