| HRDiana100 a întrebat:

Ajutor! Profesoara de mate nu vrea sa ma bage in examenul de clasa a 8-a (NU INTRU), la romana voi intra cu siguranta. Invat destul de bine la romana, istorie, engleza etc..sunt batuta in cap la mate nu stiu nimic am stat la un exercitiu de nota 5, 3 ore incontinuu si plangeam de ciuda ca nu stiu sa-l fac, m-am uitat la formule dar nu stiu sa le aplic. Daca dau examenul la romana, si la mate nu il pot da, unde intru? Eu vreau sa ajung la un liceu de arte la profilul arte&deorative. HELP FUNDA:*

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă "nu vrea sa te bage in examen" înseamnă că te lasă CORIGENTĂ pe vară sad
În alt mod, NU are cum să "nu te lase" la examenul de Evaluare Naţională!

Dacă rămâi corigentă ( pe vară ), atunci NU mai dai Evaluarea Naţională ( DELOC ) anul acesta şi vei fi repartizată la liceu ( unde rămân locuri libere ) în etapa a 3-a sad

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii ( despre aceste aspecte ) în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-sa-invat/

Nici la o Şcoală Profesională NU te poţi înscrie decât în ULTIMA etapă de înscrieri - acolo unde mai rămân locuri libere :(
Deci, ar fi PREFERABIL să faci meditaţii!

Vezi alte detalii ( despre Evaluarea Naţională & admiterea la liceu 2016 ) în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......u-peste-6/

Dacă doreşti să te înscrii la un liceu de arte, trebuie să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai probe eliminatorii ( vocaţionale )!
Media finală a celor admişi depinde şi de concurenţă...

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai ( în luna mai 2016 ) Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( arte ) - vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.isjbraila.ro/......I_2015.pdf

4 răspunsuri:
| MultiCore a răspuns:

Eu zic că ce face ea este ilegal. Cât timp nu ești repetent și nu ai corigențe, ai DREPTUL să dai examenele. Dacă îi explici problema și nu înțelege, amenință că aduci televiziune (normal că nu o vei face, doar așa, ca să o sperii).

| AC4S4 a răspuns (pentru MultiCore):

Un profesor are tot dreptul sa lase un elev corigent. Cum adica sa ameninte ca aduce televiziune, un profesor nu mai poate face nimic in ziua de azi?
La mate, sa faci de un 5 nu este greu. Dar la mate nu se invata ca la romana(pe de rost). Daca ea nu poate, e pentru ca nu are bazele in matematica puse. Adica probabil ca se incurca la semne, la inmultiri si alte lucruri elementare.

| HRDiana100 explică (pentru AC4S4):

Faza este ca.ea ii ameninta pe aproape toti copii din clasa ( stiu ca ne lasa corigenti ca sa nu intram in examen)straight face anul trecut din 22 de copii doar 6 au intrat in examen din clasa a 8-a. Acum eu vreau sa stiu daca pot intra la acel liceu de arte s-au ma trimite la profesionala? sad