| JX2King a întrebat:

Salut,anul asta voi da examenul de clasa a 8-a,si problema este ca anii astia am cam stagnat la matematica,cu romana nu imi e atat de greu,dar la mate am o profesoara,care nu are o treaba cu chestia asta, nu stie sa explice si etc.Ma rog nu ma plang vreau doar sa stiu daca as putea cumva sa invat toata materia pentru examen intr-un an,si cum? Pentru ca eu am facut o saptamana si deja mi s-a luat pentru ca nu gasesc pe internet explicatii clare, pentru anumite exercitii.Parintii vor sa ma dea la meditatii,dar nu stiu,nu vreau sa ma duc acolo paleta. Daca stie cineva o metoda, sau eventual o carte de cls 5-8 cu rezolvari si EXPLICATII,pentru ca nu prea am vazut carti cu explicatii la matematica, doar rezolvari.Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca voi reusi sa te ajut eu, daca vrei...nu e chiar asa grea materia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la ore.Iti dai seama ca profesoara nu se va asteota sa stii totul, de aia si mergi la ore.Crede-ma iti spun din expeienta, matematica nu se poate invata fara un profesor, chiar daca ai explicatii. Fara un exemplu practic nu poti sa inveti, fara cineva care sa te ghideze pas cu pas

| manumescbosssdeboss a răspuns:

Poti recupera! Dar cu multa seriozitate. Eu m-am aflat in aceeasi situatie ca si tine anul trecut. M-am apucat de meditatii la matematica din vara clasei a 7a. Faceam mate de la 12 dupa amiaza pana la 9 seara. Doar 2 pauze. Mama statea langa mine. Deci...nu puteam sa chiulesc. Mi a prins foarte bine. La pregatire faceam 5 ore cu profa. Ea era foarte serioasa. Nu avea nevoie de bani. Nu ne a luat nici un ban. Era instarita. Lucra la birouri, baiatul ei la Google si na. m-a ajutat enorm. Si au m-am tinut de treaba si am reusit sa ajung de la nota 4 la 9.15 la Evaluare Nationala. Ideea e una:poti recupera, dar iti trebuie seriozitate si un profesor dedicat. Iti spun ca f greu sa recuperezi dar sa stii ca se poate. Poti recupera doar o materie, nu mai multe! Daca inca nu te ai apucat inca de meditaii e cam tarziu. La scoala nu o sa mai faci fata si o sa te supraaglomerezi. Eu am luat la romana 9.40 fara pregatire dar am invatat din timp. Oricum, mult succes la examen si sa dea Dumnezeu sa ti cada niste subiecte pe care le poti rezolva. BAFTA!

| Elish090 a răspuns:

Asculta-ti parintii. Nici eu nu voiam sa merg la meditatii dar mi-au prins foarte bine. Eram bata la matematica dar in 3, 4 luni de cand am incepusem sa merg, am inceput sa o ador.

| JX2King explică (pentru Elish090):

Si mie imi place, dar crezi ca el va intelege ca eu sunt mai bata? Adica nu am mai fost la meditatii si daca face cu mai multi copii o data poate eu raman in urma.

| Legendaryromania a răspuns:

Sunt clasa a 8-a si de anul asta ma duc la meditatii pentru mate.Nu-ti face griji ca te duci "paleta".Nu o sa aiba treaba meditatorul cu ce stiai tu inainte.Pe el il intereseaza ca de acum in colo sa se vada schimbarile...

| Iasi_DiplomeScolare_1970 a răspuns:

In general culegerile de matematica au multe probleme rezolvate, iar la sfarsit unele raspunsuri sunt detaliate. Recomand Culegerea de Evaluare Nationala 2018 Paralela 45.
Ai putea urmari si cele peste 500 de lectii video de pe https://www.youtube.com/user/RezolvariMatematica.

Succes!