| anonim_4396 a întrebat:

Problema mea sta in felul urmator: sunt baiat si am 16 ani. Problema este ca ma vad inferior si cam nedezvoltat ( din punct de vedere fizic ) fata de orice alti baieti pe care ii intalnesc in viata de zi cu zi. In sensul ca sunt cam scund pentru varsta mea (si am avut destule dezavantaje din cauza aceasta), dar stiu ca acest lucru tine de parintii mei, totusi sunt mai inalt decat mama, dar mai scund decat tata. Din cauza aceasta port o marime cam mica la pantofi (39), am palmele mici si bratele subtiri, abia am par pe corp (imi creste foarte greu), de exemplu in zona abdomenului am foarte, foarte putin, iar pe piept parul este absent. Si cea mai apasatoare problema ar fi chiar in pantaloni. Nu am ajuns la media internationala sau sunt chiar sub ea cu putin.
Asta ma face sa ma gandesc, am eu vreo preoblema? Este vreo problema la mine? Sunt destul de inaintat in varsta si imi este teama ca atunci cand mi se va opri stadiul de dezvoltare, ca voi ramane un pipernicit. Este ceva ce ar trebui sa fac? Sa vorbesc deschis cu parintii mei? Daca exista factori care m-au influentat sa fiu asa? Genele, autosatisfacerea (ce-i drept am inceput de cativa ani, la inceput eram destul de obsedat, dar acum cam o data pe saptamana, pentru ca imi faceam griji, ca imi creeaza probleme) etc.
Multumesc, ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Liviuuuuuuuuuuuuuuu a răspuns:

Inaltimea e un lucru pe care nu poti sa-l schimbi,ori cresti,ori nu. Singurul lucru care-l poti face e sa accepti ca esti scund si sa treci peste, sa iti descoperi celalalte caracteristici ale tale. Dezvoltati abilitatile de comunicare, incearca sa fii amuzant, sa fii prietenos si de incredere pentru ca oamenii, in special fetele apreciaza chestiile astea la un barbat. Nu te lasa intimidat de baietii mai mari, buturuga mica rastoarna carul mare. Fii tupeist si ai incredere in tine si ai sa vezi ca inaltimea nu conteaza. Referitor la cealalta chestiune, eu nu am avut par pe fata sau pe piept pana in clasa a 12 a. Nu e o regula ca la o anumita varsta sa ai stuf. Atata timp cat esti capabil sa ejaculezi, inseamna ca ai intrat in pubertate. Daca corpul tau nu produce sperma la varsta ta, vorbeste cu parintii si consulta un medic endocrinolog. La fel daca ai alte dubii legate de pubertate, vorbeste cu parintii si consulta un medic

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu pari a fii deloc nedezvoltat. Inaltimea si masura a ceea ce ai in pantaloni, sunt motenire genetica de la parinti.
Esti ca inaltime, intre parintii tai, ceea ce-i perfect si corect, putand sa mai cresti cativa cm, pana pe la 18-20 de ani.
Din pacate, masura cucului din pantaloni, ramane asta care o aia acum, deoarece cresterea lui, a incetat la 16 ani.
Daca este ceva de care nu esti multumit, este doar mama natura, care ti-a creat parintii atat de micuti si tu i-ai mostenit.
Fii sanatos si bucuros cu ceea ce ai, ca se poate trai si asa, foarte bine.