| Adrianna003 a întrebat:

Acum ceva timp am cunoscut un baiat. La început nu.mi plăcea de el dar cu timpul al început sa.l simpatizez. (app. Eu fac 14 ani si el 18). Mi.a zis ca ma place si ca vr sa fim imp dar nu i.am răspuns pentru ca stiam ce vrea un baiat de varsta lui. In fine...am mai vorbit si l.am întrebat ce ii palce la mine. Si a zis ca ii place faptul că am o gândire mult mai matura(probabil din cauza greutăților prin care am trecut pana acum) fata de majoritatea fetelor de vârsta mea sau chiar mai mari. Mi.a povestit despre trecutul lui si chiar m.a lasat masca cand am auzit. Are un trecut traumatizant si poate din cauza asta e si asa indiferent cu toate persoanele. Am ajuns sa tin la el si am acceptat sa fim împreună. Am purtat niste discuții ce mi.au dat de gândit. Am vorbit despre viitor, ce vreau sa devin si multe altele. Problema e ca el vrea sa facem sex. A zis ca nu ma va obliga sa fac nimic din ceea ce nu.mi doresc. Ma simt pregătită sa fac si toate cele dar nu vreau si nu o sa o fac de la vârsta asta. Daca va tine relația destul de mult, m.am gândit sa-i fac blowjob pentru ca nu vad nici o problema in asta si chiar am vb deste asta. Știu ca tine la mine deoarece s-a ținut destul de mult dupa mine pana i.am zis ca si eu il plac. Si nu e numai asta. Avem multe lucruri in comun si ne îndreptăm in aceeași direcție. Ma simt "norocoasă" deoarece nu prea are incredere in orice persoana, decat daca tine îndeajuns la acea persoana. Si ar mai fi o problema. E mai scund decat mine, dar amândoi am fost de acord sa trecem peste asta deoarece nu e decat un lucru superficial.

Va mulțumesc pentru timpul acordat si sper sa ma ajutați. Scuzați greselile de exprimare.

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Fata mea, asculta-ma bine. Ce urmeaza sa-ti spun nu-ti va placea, daca tot zici ca esti matură, incearca sa nu negi adevarul doar pentru ca e mai urat.
Prietenul tau e un ratat. De ce? Nu are nicio sansa cu una de varsta lui, asa ca se foloseste de naivitatea ta, tu fiind mult mai mica. Pe tine ii e mult mai usor sa te prosteasca, sa te vrajeasca, ca in final sa obtina ce vrea (sex) si sa te lase. Absolut orice iti spune, e o vrajeala ieftina, pentru a profita de tine.
Imi place ca folosesti cuvantul "superficial". Nu iti place superficialitatea, nu? Sa faci sex cu el ar fi foarte superficial, ar fi mizerabil, oribil, dizgratios. Iti repet, nu-mi lua asta in nume de rau, asta e adevărul.
Cand ai pomenit de "blowjob" mi-a cazut fata si mi s-a ridicat putin tensiunea. Draga mea, esti un COPIL. Nu poti face asa ceva, tu trebuie sa iti traiesti copilaria, sa fii inocenta, nu sa te sacrifici pentru a satisface un pedofil jegos. Pune mult mai mult pret pe tine. Gandeste-te putin ca daca tatal tau afla, va fi distrus. Crede-ma ca va fi. Gandeste-te si la respectul pentru parinti, pe care i-ai dezonora, i-ai baga in depresie daca ar afla. Si daca nu afla, constiinta ta va ramane incarcata.
Sa nu crezi o clipa ca esti marea lui iubire. Esti doar suficient de naivă pentru a-i satisface lui dorintele bolnave. O sa regreti toata viata o greseala facuta acum! Pentru el vei fi doar un obiect, nu poti schimba asta. Povestile alea cu trecutul, nici macar nu poti fii sigura ca sunt verosimile.
In concluzie, traieste-ti copilaria, pastreaza-ti puritatea, nu o pierde pentru un ratat. Cand va fi momentul sa o pierzi, sa fie din toata inima si cu cineva care chiar o merita. E o decizie mult mai importanta decat crezi. Candva imi vei da dreptate. Daca imi dai acum, o vei face zambind, daca imi dai peste 10 ani, o vei face lacrimand. Crede-ma!
Multa bafta, e doar spre binele tau ce ti-am spus, eu tot asa dorm noaptea, dar tu vei regreta daca nu ma asculti. Poti invata din spusele mele sau din greselile tale, e alegerea ta.

| Adrianna003 explică (pentru Plato):

Iti dau dreptate in totalitate. Si n.am de gand sa fac nimic cu el sub nici o formă. Dar l.am întrebat acum ceva timp daca ma va lasa dupa ce o vom face, si s-a supărat rau, ca l.am înjosit si chestii, in fine, m.a iertat, dar m.a pus pe gânduri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Adrianna003, sa iti explic putin situatia REALA, lasand la oparte pe "filozoful" Plato
1.Intre un baiat si o fata este normal sa fie o diferenta de varsta, deoarece fetele se dezvolta mai repede ca baietii atat fizic cat si emotional.
acum la varste fragede situatia e mai complicata, u la 14 ani.pe ce clasa esti? daca esti pe a 8-a atunci putin e cam devreme pentru ce ai scris tu mai sus/ si iti recomand sa te gandesti de 2 ori inainte de a face ceva.
Este o diferenta uriasa intre clasa 8-a si 9-a, Daca esti pe a 9-a adica la liceu, este normal sa iti gasesti un prieten, tinand cont de diferenta de varsta totul este ok. nu este nicidecum prea "batran" pentru tine la 18 ani.
2. Fata de ce a spsus "Plato" ca baiatul e un looser, asta depinde de situatie nimeni nu e perfect, nu toti baietii is Alfa sau filozofi (ca Plato). Daca baiatul a trecut printr-o copilarie nefericita si u ai trecut de asemenea peste necazuri este probabil sa aveti mentalitate asemanatoare (de aia va atrageti) Iar impreuna ati putea trece peste greutati, v-ati dezvolta impreuna
3.A fi impreuna NU INSEAMNA neaparat sex, unele cupluri stau luni chiar ani impreuna fara a ajunge la partea sexuala.
Si la finalul zilei, orice baiat de pe planeta asta vrea sa faca sex, indiferent ca are 14 ani, 18 sau 30 etc. Dar este alegerea Fetei daca ea este pregatita / vrea sau nu.
Deci faza ca baiatul doreste sa inceapa partea sexuala a relatiei, este ceva firesc/normal. Orice baiat asta asteapta de la o relatie, ( + partea romantica), dar si fetele vor.

Sfatul meu, este sa vorbiti in continuare si situatia se rezolva de la sine

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar daca este asa cum ai afirmat si anume ca ai trecut peste multe greutati care este posibil sa te fi ''maturizat'' intrucatva, dar in vietii sexuale, ai ramas cel putin naiba. Insasi faptul ca un baiat care la varsta de 18 ani practic este un matur ii propune unei minore de doar 13 ani sa intretina acte sexuale ar trebui sa-ti dea mai mult decat de gandit, ar trebui a-ti atrage atentia ca s-ar putea sa nu doreasca nimic altceva in plus din relatia cu tine, in afara de a face sex si cam atat. Trebuie sa stii ca distanta dintre blowjob si felatie este extrem de mica si pe urma cam tot la fel de nesemnificativa pana in momentul in care iti va cere sa-i permiti sa si-o ''frece'' si de ''pasarica''. Ispita bat-o vina. big grin

| SG1995 a răspuns:

Well păi nu e ceva grav asta, tu mergi spre 15 acum nu?
Well dacă te simți pregătită după ce faci 15 e cel mai indicat deoarece atunci el intră în legalitate (4 ani fiind diferența minimă) nu e niciun risc. Mai știam un cuplu de genul el 17, ea 14 au stat vreo 2-3 ani în relație.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inițial, nu ai fost atrasă fizic de el, dar apoi el a insistat să vă cunoașteți și l-ai acceptat, pentru că mai mult sau mai puțin are comportamentul corespunzător cerințelor și nevoilor tale. Încerci să ascunzi ce nu-ți place la el, încercând să te faci să crezi că nu trebuie să iei în considerare amănuntele superficiale ce țin de el.

Poate, aveți lucruri în comun, te-a impresionat cu povestea vieții lui, rezonați, dar toate acestea nu te vor face să simți iubire pentru el.

Aveți acea chimie, conexiune, scânteie, compatibilitate, atracție fizică, atracție sexuală, sentimente intense și profunde, atracție mentală? Iubirea este un carusel al emoțiilor, al sentimentelor și al trăirilor.

Nu cred că te-a ales pe tine pentru că te place, ci pentru nu este capabil să cucerească fete de vârstă cu el. Relația voastră nu va rezista, nu pentru că sunteți copii fără experiență, ci pentru că pe voi nu vă leagă iubirea.

Dacă a ales o fată de 14 ani, ar fi trebuit să te pună mai presus pe tine decât nevoia lui carnală. Ești un copil pe care dorește să-l murdărească cu nevoile lui. Ar fi trebuit să pună mai mult preț pe nevoile tale, dar nu o face, pentru că nu te respectă, ci doar se comportă frumos cu tine pentru a obține de la tine plăcere trecătoare.

Iubește-te! Rămâi demnă și nu te înjosi pentru nimic. Nu spun că sex-ul este o înjosire, dar pentru tine ca copil, este, pentru că acel act va fi făcut mecanic cu teama că te va părăsi după. Faptul că n-ai experiență este un motiv suficient de bun pentru el să te părăsească după ce te folosește.

Nu căuta să intri în situații mai mari decât tine. După câțiva ani, când vei fi pregătită pentru o relație, nu-ți dori ca viitorul tău iubit să corespundă cerințelor tale sau să compenseze lipsurile fizice cu cele mentale și comportamentul (său să compenseze mental și comportamental prin fizic). Dorește-ți să întâlnești acea persoană pe care s-o iubești în totalitate și care să te iubească în totalitate.

Nu ești pregătită fizic, mental și emoțional pentru această experiență.

Ești DOAR atașată emoțional de el.

Prețuiește-te.
Oamenii se vor comporta cu tine așa cum le permiți.

Este un băiat frustrat care nu este capabil să-și rezolve problemele interioare și încearcă să și le amâne încercând să te facă să-l ajuți să se elibereze fizic, dacă emoțional nu poate.

| Stropdeploaie a răspuns:

Vrea doar sex de la tine! Nimic mai mult!
Ai sa vezi tu!