| TeoTudor a întrebat:

Recurg in cele din urma la voi, pentru ca nu mai stiu sincer ce sa fac. Sunt clasa a 10-a. la liceu ca oricare alt baiat de varsta mea, am 16 ani si credeti-ma ca. nu mai pot. In clasa a 9-a, am avut ghinionul de a pica intr-o clasa plina de " prietenasi " care la inceput, m-au considerat " fratele lor " iar apoi pe al 2-lea semestru s-au intors majoritatea impotriva mea, punandu-mi diferite porecle si batandu-si joc de mine la modul cel mai propiu. Din vedeta clasei sa zic eu asa am ajuns sa devin doar un fraier sub nivelul lor. Ei bine, am asteptat am rabdat, am tras am suferit, mi-au facut tot felul de lucruri / porcarii, de la batai si pana a ma face sa esuez cu asa zisa " bomba a scolii " o fata careia ii placea de mine. mi-au ruinat in mare parte un an din viata, dar am jurat ca o sa invat sa ma transfer la alt profil si asa am si facut, mi-am propus sa nu mai fiu acel fraier cu care ei se obisnuisera, mi-am schimbat look-ul, am tras de fiare, si ma imbrac cam cel mai smecher din liceu sa zic eu asa numai zara/nike/adidas, blugi de 300 lei, iphone 6s si etc, am crezut ca asa voi schimba impresia ce le-am creat-o, si da in mare parte am reusit. Dar nu a fost indeajuns, au mai ramas doi fraier din care cu unul fac naveta ( da, liceul/orasul unde studiez este la 30km fata de localitatea mea ) asta in mare parte mi-a distrus imaginea, si inca continua sau incearca sa o faca strigandu-ma dupa tot felul de porecle, dar pentru ca el are toata tiganimea din oras in spate nu pot incerca sa ma dau la el sau sa ne luam la bataie pentru ca desigur, l-as omori din primul pumn dar apoi nu as mai da prin acel oras mult timp. Incerc sa nu il bag in seama si sa ii arat indiferenta/aroganta, si mai este un fraier tot fost coleg de al meu cu care ma injur de fiecare data cand ne vedem, e ceva natural dar de fiecare data il fac de **** dar e prea prost tipul. ei bine, acum care este adevarata problema. De cand a inceput scoala eu ii evit pe ei doi, doar ca simt cum zi de zi se aduna tot mai multa ura in mine, numai cand vad pe cineva sau ceva legat de acea clasa nenorocita care aproape m-a distrus, imi vin nervii etc, innafara de cei doi fraieri mentionati mai sus de restul fraierilor m-am ocupat parte in parte, desigur acum imi pupa mana si ma considera seful lor doar pentru ca i-am snopit pe toti in bataie sa zic asa. E greu, credeti-ma, sa iti sacrifici orele de somn, sa te trezesti mai de noapte si sa mergi cu 2 ore inaintea microbuzului cu care merg toti elevii pentru a evita conflicte cu 2 fraieri, iar ca mai apoi o saptamana sa te aflii cu ei in acelasi microbuz iar alta sa fie pace. Motivul pentru care nu ma mut in gazda sau caut un apartament sau internat este deoarece am si eu la randul meu o relatie de 2 ani cu o fata aici in localitatea mea si ma intorc seara mai mult pentru ea! Am incercat diferite lucruri, sa ascult muzica, sa continui sa trag de fiare, sa ma conving pe mine singur ca nu ma afecteaza lucrurile astea, sa nu acord atentie dar credeti-ma ca, simt cum zi de zi o mica bucatica din rabdarea/sufletul meu se desprinde, si tot asa. Nu vreau sa aud chestii de genul, du-te la un psihiatru suferi de depresie sau esti prea stresat etc, vreau sa imi propuneti variantele voastre, daca este cu putinta si sa aud cat mai multe propuneri ( sincere si de folos ) care sa ma ajute oarecum sa trec peste. Multumesc Anticipat!

Răspuns Câştigător
| Isolde a răspuns:

Ce copii fara creier sunt cei care se leaga de tine, stii, cei care nu stiu cum sa iasa in evidenta prin chestii decente isi fac asa de cap si se cred mari si tari. Deci ceea ce ar trebui sa ii doara cel mai mult este indiferenta ta, atunci cand ei te provoaca fa-te ca nu-i auzi, fii mai matur decat ei, nu le raspunde inapoi, lasa-i sa vorbeasca de toate, ca daca te cobori la nivelul prostilor, ei te castiga pentru ca au experienta in domeniu, intelegi? Daca ei is batuti in cap, nu trebuie sa fii si tu, si dat fiind la liceu o sa constientizezi in curand ca e irelevant ce cred altii despre tine, atat timp cat ai o prietena alaturi, asta e mai important, sa pastrezi relatia cu ea.
Pune-ti un scop in viata, sa obtii ceva si atunci cand tu o sa ajungi departe ei o sa sparga seminte la coltul caselor. Felul in care se poarta ei cu tine trebuie sa te motiveze sa devii cineva, cineva mult mai superior si crede-ma ca intr-o zi o sa te razbuni.

3 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Liceul nu conteaza. dupa ce termini liceul nu o sa mai vezi oamenii aia niciodata.

| AliGab a răspuns:

Te bazezi pe imagine, ceea ce nu stiu cata importanta are pentru viata de zi cu zi. Nu te stiu, dar din cate spui iti place sa fii "mare si tare". Poate e mai bine sa nu iesi in evidenta si atunci conflictele se pot diminua de la sine. Smecherarii sau fraierii de care spui tu nu se leaga decat de un alt fraier care sa le "ridice" lor imaginea. Pentru ce iti trebuie blugi de 300 ron? cei de 100 ce au? Mi s-a intamplat ca lucrurile de la firme precum zara/h&m/etc sa fie mai proaste decat cele uzuale, poate de 2 sau 3 ori mai ieftine. Ce platesti? Marca? Oare chiar conteaza asta?
Sincer baiete, ar trebui sa te preocupe mai mult aspectul interior decat de cel exterior. Si eu am fost intr-un liceu de fite, dar pe cat eram mai nesemnificativa pe atat aveam mai putine conflicte, oameni care sa ma urasca si pe care sa-i urasc, mai putini "prieteni" etc.
Tu faci ce stii si ce crezi, am scris aici doar o parere. Succes pe mai departe

| Codreanu_Diana_1998_8w0l a răspuns:

Sincer nu am trecut prin asa ceva dar te-as sfatui sa le intorci cu aceiasi moneda