| kingrobinho a întrebat:

Revin cu niste intrebari in legatura cu transferul dintr-o clasa in alta. Eu fiind a 9-a, vreau sa ma transfer de la mate-info la stiinte sociale. Insa am niste nelamuriri. In primul rand cum fac o cerere de transfer si cand? Eu as vrea sa ma transfer din semestrul 2, deci nu mai e mult timp. In al doilea rand am auzit ca la cererea aceea trebuie sa scriu si un motiv. Eu as vrea sa ma transfer deoarece vreau sa dau la academia de politie dupa liceu. Daca se poate, dezvoltati-mi si mie alegerea transferului, deoarece imi e frica ca nu o sa se accepte cererea.
Sper ca ma puteti ajuta. Multumesc

2 răspunsuri:
| IoanaC1999 a răspuns:

In primul rand cererea trebuie facuta de părinții tai, nu de tine.
In al doilea rand nu trebuie neaparat sa spui un motiv (eu m-am transferat la filologie, tot pentru academie si nu am scris absolut niciun motiv pe cererea de transfer). Deci părinții tai se pot duce chiar la sfarsitul semestrului sa depună acea cerere de transfer la liceul la care vrei sa te transferi, dupa ce depui cerere (pe care o primesti de acolo) trebuie sa astepti sa se faca consiliul profesoral si de administratie pentru a-ti fi aprobată cererea. Daca cererea este acceptata mutandu-te de pe un profil pe altul va trebui sa dai anumite diferente (scrise) la unele materii pe care tu probabil nu le faci gen muzica, desen, latina etc. Aceste diferențe trebuie sa le treci (nota peste 5) iar apoi vei primi de la scoala la care vrei sa te transferi cererea de transfer si va trebui sa mergi cu ea la scoala la care esti acum pentru a se face si acolo consiliu profesoral si de administratie pentru ca profesorii si directorul sa iti accepte transferul. Te sfătuiesc sa te muți la filologie. Si apropo daca directorul (directoarea) fac scandal sau alte lucruri si nu iti acceptă transferul la alta scoala nu te lasa usor, ameninta-i ca mergi la inspectoratul de învățământ si le faci reclamație, iar daca tot nu vor mergi si chiar fa-le o reclamație, nu ai voie sa iti refuze transferul. Sper ca ti-am fost de ajutor! Succes pe mai departe!

| Georgel_Bogdan_1998 a răspuns:

Frate părerea mea este ca poți sa dai un motiv oare care adică na de ce ar interesa pe altcineva ce vrei tu sa faci... și în legătură cu cererea este foarte simplu mergi frumos la secretariatul școli și ceri transferul. Iar directorul aproba sau nu. Sper ca te-am ajutat!