| NoImage11 a întrebat:

Stiu ca nu e o intrebare foarte importanta dar vreau sa stiu:
De cateva zile, stiloul meu merge si dintr-o data scrie subtire si sters. Are cerneala si totusi nu merge.
Oare e spart?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil s-a adunat/strans si depus intre penita si suportul acestuia, acel asa numit "carbune" pe care este asezata si fixeaza penita o a foarte mica/putina "mazga"/mizerie provenita din cerneala si este obturata scurgerea, ceea ce micsoreaza cantitatea de cerneala ajunsa la varful penitei. Trebuie desfacuta, curatata si spalata, reansamblata si pe urma va functiona perfect ca si una nou cumparata. Succes!