| anonimul0724 a întrebat:

Sunt clasa 8 a si m-am gandit sa ma duc la un profil de economic (liceu economic)
Am auzit ca nu se face matematica foarte grea (intr-adevar nu ma prea descurc asa bine la matematica).
Merita sa ma duc la un liceu economic daca eu nu sunt destul de bun la mate?
Si ce meserie poti avea in viitor dupa un liceu economic?
Si ce materii fac?
Celui mai detaliat raspuns

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Nu. Înveti contabilitate si esti nevoit să te pregătești pentru examenul la matematică. Mergi la științe sociale sau filologie dacă doresti sa excluzi materia din programa.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, la un liceu economic, chiar se face matematica la greu, ca pe aia se bazeaza toata "economia"!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mda....de aia copiii care intra acolo nu iau mai mut de 7 la mate...

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

De cand un copilas de 14 ani ca Kazimyr, da sfaturi ca, la un liceu economic, matematica nu are nici o treaba?

Am terminat un liceu economic, asa ca, stiu ce vorbesc si il sfatuiesc pe acest copilas si nu mai dea sfaturi daca nu are habar despre ce este vorba!
La liceul economic se intra cu medii de peste 8.90, nu cu medii de 7. Poate vorbim de clasa de alimentatie publica, nu clasa de contabilitate.

| anonimul0724 explică (pentru Violleta2022):

Si a fost grea materia?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimul0724):

Nu, nu a fost grea deloc pentru mine, daca am terminat liceul, facultatea si profesez de vreo 30 de ani, ca contabil, (10 ani in tara si ultimii 20 in occident).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti deveni economist.
La economic se duc cei care nu au nicio treaba cu matematica(sau cu scoala in general).
Funda?