| xbastanu a întrebat:

Salut tuturor. Sunt in clasa a 12-a profil real mate-info si problema este ca nu m-am gandit inca ce facultate sa aleg.M-am gandit la politehnica, dar nu prea stiu ce facultati de acolo imi pot asigura un viitor bun(in afara de IT, nu prea imi place informatica din liceu), atat in Romania, cat si in strainatate. As dori parerile voastre ce facultati ar fi de viitor si merita facute? Ofer FUNDA celui mai bun raspuns.

16 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Facultatea de constructii de masini si specializarea robotica.Robotica industriala, robotica medicala, robotica militara este in plin avant!

Bula
| Bula a răspuns:

Eu ti-as recomanda facultatea de constructii.
Pana ce va exista omenirea, va fi nevoie de 3 lucruri: mancare, adapost si loc de veci. happy
Mancare trebuie produs, case trebuie construite /modificate /reparate, iar la sfarsit totii ne vom intoarce la Mama Natura.

Tu vei avea posibilitatea de proiecta, a crea si a (re)gandi cladirile viitorului, dar si sa le regandesti pe cele existente sau mpnumentele. Munca cu rezultate vizibile, monumentale, unde numele tau poate fi pusa pe plachet!

| ajutor517 a răspuns:

La Aerospatiala se castiga bine in strainatate. Si Ingineria electrica sau Ingineria medicala sunt foarte bune. Cam toate facultatile de lac Poli sunt de viitor. Oricum sper ca stii in ce te bagi, Politehnica e grea: multi intra, putini ies. Daca nu ai nicio legatura cu fizica si nu crezi ca o poti invata, atunci nu iti recomand Poli. Si medicina e foarte buna.

| ajutor517 a răspuns:

Daca ai mai multe intrebari poti sa mi le adresezi si voi incerca sa iti raspund in masura in care stiu.

| xbastanu explică (pentru ajutor517):

Ce parere ai de Facultatea de Electronica, Telecomunicatii si tehnologia informatiei?

| xbastanu explică (pentru ajutor517):

De Facultatea de electronica, telecomunicatii si tehnologia informatiei ce parere ai?

| ajutor517 a răspuns (pentru xbastanu):

E o facultate foarte buna, dar e grea. Se invata foarte putina programare, dar multa fizica.

| ajutor517 a răspuns:

Ce materie iti placea in liceu?

| ajutor517 a răspuns:

Daca iti placeau matematica si fizica o sa te descurci la electronica.

| xbastanu explică (pentru ajutor517):

Pai ma descurc destul de bine la ambele..Si ce specializare ar fi mai ok sa aleg dintre Electronica aplicata si Tehnologii și sisteme de telecomunicații?

| ajutor517 a răspuns (pentru xbastanu):

Alege ce vrei din cele doua. Oricum cand o sa te inscrii ar fi bine sa le treci pe amandoua in ordinea preferintelor. Ai timp sa alegi sectia pe care o preferi.

| ajutor517 a răspuns:

Am multi fosti colegi de liceu la Electronica. Eu sunt la Automatica.

| ajutor517 a răspuns:

Daca dai acolo trebuie sa stii ca se da admitere la mate si fizica, deci iti recomand sa alegi fizica a treia materie de bac.

| ajutor517 a răspuns:

Daca nu prea stii fizica, la Transporturi se da doar mate. Prima proba algebra a doua geometrie. E o facultate buna si asta.
Iti recomand totusi Electronica daca ii poti face fata.

| ajutor517 a răspuns:

Http://www.electronica.pub.ro asta e site-ul electronicii
http://www.electronica.pub.ro/index.php/facultate/departamente aici gasesti sectiile. Citeste si vezi care ti se potriveste.

| ajutor517 a răspuns:

Cand te inscrii ar fi bine sa le treci pe toate in ordinea preferintelor.