| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a ș după cum știți, anul acesta am banchetul. Mama mea lucrează în străinătate. Trec direct la subiect. Mi-aș dori să merg la banchet, dar îmi e rușine să-i cer bani. Niciodată nu i-am cerut bani, să-mi cumpere telefoane sau alte prostii. Doar pentru cărțile pe care mi le doream și ce se cerea la școală. Nu sunt un,, copil-problemă", învăț bine la școală. Și nu vreau să creadă că ea muncește din răsputeri doar să satisfacă moftul unui țânc ca mine de a merge la banchet...
Mama m-a întrebat dacă nu merg din cauza banilor și eu am afirmat+am adăugat alte motive (că sunt retrasă etc). De fiecare dată când vorbesc cu ea, îi aduc aminte de banchet. După schimb repede subiectul, negând că vreau să merg. Mi-a zis că pot merge dacă îmi doresc.
Sau mai bine nu îi zic...
Voi cum ați proceda? Chiar îmi e rușine să-i spun ce-mi doresc.

3 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Măi, să știi că a merge la banchet(care nu-i de 100 de ori în viață) nu e o pretenție exagerată, cu atât mai mult că ți-a dat și acordul. Stai liniștită, că a observat și ea că nu ești profitoare.
Spune-i fără probleme.

| tal4556 a răspuns:

Zi si gata. E mama ta si trebuie sa o faca, doar esti copilul ei. Daca comenteaza zici ca 1 copil are si ala are 1 banchet ca odata in viata faci cls 8. adica na? si meriti frate sa mergi la banchet

| InvisibleAnonymous a răspuns:

Vă mulțumesc pentru răspunsuri!