| anonim_4396 a întrebat:

Buna, vreau sa merg in August la mare dar părinții nu ma lasă. Am 15 ani, aproape 16.
In fine, vreau sa merg cu o prietena și iubitul ei. Nu știu cum sa îmi conving părinții sa ma lase. Ei îmi zic ca trebuie un adult cu mine ca este interzis in lege sa mergem cu trenul și sa ne cazam. Dar cunosc persoane de vârsta mea care pleacă de capul lor sa muncească in Constanta sau altundeva și nu zice nimeni nimic. Și părinții mei cunosc o doamna de acolo
care are o pensiune și stau la ea dar tot nu ma lasă. Mama îmi zice ca, dacă aia ma primește sa ma cazez acolo, intra la belele... dacă merg cu părinții sunt nevoită sa ma țin după ei și nu ma distrez. Prietena mea nu e cea mai bogata sa zic așa și părinții ei dau bani pe băutura și ea nu primește nimic. Am vorbit noi doua și ea acum s-a dus sa lucreze undeva pana in Iulie pe 21 doar sa facă bani de mare... nici ea și nici eu nu vrem sa vina părinții pentru ca ea nu muncește și își rupe spatele doar sa stea după părinții mei comuniști. I-am spus sa se ducă fără mine deoarece nu este capăt cu părinții mei dar și eu as vrea sa merg deoarece părinții nu ma duc nicăieri. Tata e plecat, mama nu merge fără el. Chiar îmi doresc sa merg cu prietena mea dar nu știu cum sa-i conving. 3 vreau sa stau, nu mai mult.

4 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu prea sunt sanse sa te lase de la varsta asta. Asa sunt unii parinti. Poti incerca totusi sa mergeti cu parintii si voi doua sa mergi sa va plimbati prim statiune fara ei. Poate ca daca faceti asa anul acesta, la anul o sa te lase si singura.

| Clamidia a răspuns (pentru Aasdfghj):

Aia e problema, nu ma lasă sa plec de lângă ei.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu sunt de acord nu prea ai ce să faci.
Prietena ta cu care vrei să mergi câți ani are?