| anonim_4396 a întrebat:

sunt clasa a VI -a si zilele astea m-am gandit la ce liceu as putea merge. Sunt in Constanta, stie cineva un liceu bun si fara pile? Doresc profil mate-info deoarece ma impac bine de acum cu programarea.

4 răspunsuri:
| LarissaMouse a răspuns:

Buna!
Si eu sunt din Constanta, dar eu zic sa nu iti faci griji de acum pentru liceu, pentru ca esti abia clasa a VI-a.Mai ai timp sa te gandesti, sa analizezi lucrurile care iti plac.
Daca inveti foarte bine poti intra la liceul Mircea cel Batran sau la Ovidius. Este foarte bine si la Traian, dar cel mai bine e la Eminescu! happy Acolo sunt eu.Profesorii sunt foarte intelegatori si incearca sa ne invete cate ceva,nu numai legat de scoala,ci si de viata (dar nu toti fac asta). Dar este un liceu mai slabut fata de cele de mai sus,nu pentru ca elevii sunt prosti,pentru ca e destul de greu sa intrii si aici,ci pentru ca nu este atat de greu,este mult mai lejer,teme mai putine, mai mult timp liber. Dupa parerea mea, asta este un dezavantaj deoarece daca am fi avut mai mult de munca, mai mult de invatat, ne-am fi obisnuit si la facultate ne-ar veni mai usor sa invatam. Eu sunt intr-a 11-a si mai am putin laughing
Toate liceele de mai sus au profil mate-info,dar mai sunt si Lucian Blaga,Calinescu, Decebal, Pedagogic, si poate mai sunt, dar nu stiu eu laughing
Succes la scoala! happy

| S3bastiaNN a răspuns (pentru LarissaMouse):

Doar voiam sa-mi fac o idee, curiozitatea mea. Eu ma gandeam la Decebal, am auzit ca la Ovidius cam trebuie pile. De Traian si Mircea cel Batran nu stiu, dar Eminescu am auzit ca e bazat pe lb. romana.

| LarissaMouse a răspuns:

Tu nu trebuie sa asculti de gura lumii. Chestia cu pilele de la ovidius este 100% falsa. Apoi, eu sunt la Eminescu, iar daca liceul are nume de poet nu inseamna ca e bazat pe romana laughing) sunt 4 profile : mate-info, stiinte ale naturii, stiinte sociale si filologie. Doar filologia are romana la baza.

| aXy99 a răspuns:

La ovidius se intra pe pile? Esti comic. Nu au treaba pilele, conteaza doar media. Ovidius e un liceu foarte bun, dar si foarte strict in acelasi timp. Daca ai medie, poti sa te duci unde vrei!