| AlinaHoran a întrebat:

Hey! Ce faceti?
Deci.laughingM-am gandit in zilele astea sa nu ma mai duc la filologie, ci la mate-infosad deoarece acest profil imi ofera mai multe sanse in viitor.ma pot duce la orice faculatate vreau eu, in special :medicinalaughing, ceva cu contabilitatea, etc). Liceu la care as vrea sa ma duc este Gheorghe Lazar din Bucuresti. As dori sa stiu si eu media la mate info? Si cam cum e la acest profil? unii zic ca e f f greu. Voi ce ziceti?
Dau funda aluia care ma lamureste.

7 răspunsuri:
| nicoletalavinia14 a răspuns:

Sa stii ca poti sa mergi la orice facultate, eu cel putin asa stiam... da, recunosc, la filologie e putin ambiguu partea in care nu mai faci mate dintr-a 11.
Dar nu mai bine te duci si pe ce iti place? Gandeste-te mai bine...pentru ca din cate vad, pari mai mult entuziasmata sa mergi la un liceu, decat sa te gandesti si ce va fi...
Si da, la mate info e foarteee greu. Poti sa ai media zece, pe linie, si sa te trezesti cu un 2 mare, la o simpla lectie neinvatata.Trebuie sa stii multa informatica, si nu de aia sa umblii asa...progamare,mate,fizica,chimie...si tot ce e legat de asta.
Media de obicei, e peste 9...cauta pe net, sigur gasesti.
Gandeste-te mai bine ce vei face cu viata ta...
:*:*:*

| kitty_9379 a răspuns:

In principiu poti urma ce facultate vrei, indiferent de profilul liceului pe care l-ai facut.Intr-adevar e mai bine sa mergi pe mate-info pentru ca iti ofera mai multe posibilitati in a-ti alege o facultate dupa, dar si pentru ca mai bine te chinui un pic la liceu decat sa realizezi dupa ce termini filologie ca vrei sa mergi la nu stiu ce facultate si ai o tona de invatat/recuperat.Referitor la Lazar nu stiu exact media dar se intra cu medii foarte mari in jur de 9, 5.Eu Am facut un liceu cu profil economic si mi s-a parut o alegere destul de buna in conditiile in care nu voiam sa am vreo legatura cu medicina-tu poate vrei, pentru ca nu mai faci biologie/chimie in ultimii 2 ani.Succes!

| minnieee a răspuns:

E putin mai greu. Iar daca nu stii mate, e foarte greu.Stiu destui care au dat la mate-info ca au mai multe posibilitati, dar au ramas corijenti sau repetenti. Daca vrei ceva cu contabilitatea poti da si la profil economic pentru ca si acolo se face mate si poti alege destule dupa accea. Dar, daca vrei medicina, atunci mate-info, stiinte naturale, sau daca este in Bucuresti(eu nu-s din Buc.)poti da la licee cu profil de chimie.Succes happy.

| EllenaStefania a răspuns:

Buna Alina fratele meu a dat la mate info, dar ii pare foarte rau. pentru ca este greu : deci din partea mea poti da unde vrei dar multi regreta ca au ales mate info:*:*:*

| pamPammmPam a răspuns:

Si eu sunt la mate-info intr-o localitate din judetul Sibiu.Nu este greu daca esti atenta si pricepi insa exista mereu profesori binevoitori si iti vor explica. Dupa parerea mea este destul de bine
winking

| Pinkky10 a răspuns:

Pai ai dreptate cu filologia nu prea ai ce sa faci (nu obtii nici o diploma, decat diploma ca ai terminat liceul)
Oricum privind partea pozitiva a lucrurilor la filologie e mult mai usor si daca iti place sa citesti e chiar super nu se pune accent pe matematica sau chimie oricum sfatul meu daca te duci la filologie ar fi sa mai inveti inca o limba straina in afara de engleza si cand vei termina liceul sigur vei gasi un loc de munca deoarece translatorii sunt ff cautati si apropo si de la filologie poti merge la medicina cunosc o fata care a facut asa dar cel mai indicat profil pentru medicina ar fi stintele naturii deoarece se face multa chimie si biologie materii care iti vor trebui mai tarziu...cat despre media cu care se intra nu prea stiu dar sigur trebuia sa fie un site ceva de ex edu happy
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la mate-info trebuie sa te pricepi la mate. Eu sunt in clasa X pe profil de filologie nu e usor dar e mai lejer fata de fratele meu meu ce e la mate-info intens si are multe ex. de scoala. Cat despre medie porneste de la 9