| SupMates a întrebat:

Sunt genul de persoana mai retrasa care sta toata ziua in casa,asa ma simt eu bine,daca ies rar din curte.
In orice caz si in momentul in care trebuie sa merg undeva liceu spre exemplu, incep sa ma simt foarte naspa, trist pana in momentul intoarceri mele acasa.Nu stiu de ce dar urasc sa plec de acasa/sau sa vorbesc/intalnesc persoane pe care le cunosc cand merg pe drum.
Oare de ce?
Categoria pentru a gasi raspunsuri mai rapid!

Răspuns Câştigător
| EmmaTl a răspuns:

Prin acest lucru am trecut si trec eu. Insa, treaba asta se vindeca. Esti un tip de persoana care se ataseaza puternic cand o face si simti sa ai in jur persoane sincere. Ti se pune un gol in gandire cand te gandesti sau intalnesti persoane cunoscute pentru ca poate nu le agreezi de fapt, desi nu ti-au facut tie ceva. Comportamentul lor in general ti-a conturat opinia. Nu esti genul acela care sa aiba o gasca de prieteni, chiar si mica, negasind persoane sincere si de incredere, pe sufletul tau. De aceea, formezi un zid in jurul tau de autoaparare si preferi sa fii distant asteptand sa iasa din viata ta. Parerea ta despre ele este deja formata si mai poti recontura opinia despre ele. Esti un gen care doreste ceva strans si puternic, fie ea si o simpla prietenie. Nu e rau sa fii putin diferit, acum e trendul sa ai o turna si sa faceti zi de zi intruniri, sa va barfiti si toate alea. Esti mai linistit doar. Nici eu nu agreez grupurile alea, daca incerci sa le spui si o vorba se uita la tine ca la un intrus. Sper ca te-am ajutat.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce experimentezi tu este o problema destul de grava de anxietate sociala!
Mergi la un psiholog cat poti de repede, ca sa primesti ajutorul necesar, sa nu ajungi sa te incui in casa pe veci, ca-i d erau.

| gheorghe699 a răspuns:

Nu este nimic grav,dar incerca sa fi mai vesel, mai sociabil, gandurile pozitive sa te insoteasca, este ceva ce poti controla cu putin efort, incerca.