Întrebare recomandată | Vecgd7 a întrebat:

Salut TPU.
Sunt în clasa a 7a și as vrea sa ma simt împlinit cu mine însumi.
Notele mele de la scoala variază între 9 și 10 sa zicem dar câteodată se întâmplă să mai iau și un 8, iar atunci sunt văzut ca ultimul om pentru ca "Dacă Mihai a luat 9, tu de ce nu poți?". Acest lucru cred ca îmi afectează și starea mentala deoarece atunci când la o ora o profesoara a spus sa ne imaginam într-un cuvânt, eu nu puteam sa ma gândesc la nici o atribuire pozitiva. Aud în jur ca sunt disperat, ca vânez note etc.
Dar as dori sa ma simt mândru de mine dar cu toate comparațiile acestea ma simt mereu prost.
Trebuie sa vorbesc cu cineva, sa nu ma mai stresez asa de mult?

Răspuns Câştigător
| Smolbean a răspuns:

Tu te simți împlinit când iei acel 8? În ce consta împlinirea ta? În fericirea părinților? În fericirea ta?
Notele nu definesc ce știi tu de fapt. Poate te-a prins testul sau ascultarea într-un moment în care nu te simțeai foarte bine.
Mihai e Mihai și tu ești tu. Poate lui ii place mai matematica, dar tu excelezi la engleza.
Istețimea nu se defineste prin note!
Am fost și eu elev în urma cu ceva timp, și aveam note mai bune la unele materii, mai puțin bune la altele.
Eu zic ca atâta timp cât nu ești repetent/corigent și notele tale generale sunt peste 7, esti "în grafic"!
Învață pentru tine, ca să știi tu, nu pentru note, sau pentru ce zice mama sau tata sau vecinu'. Sănătatea mentala e pe primul loc! Fa pauze, ieși în oraș, găsește-ți un hobby!
Poți vorbi în primul rand cu părinții tăi, sa le explici ca nu tot timpul poți fi de 9 și 10, cum nici ei nu au fost. Tu esti unic, și sa te accepte asa cum ești. Nu cred ca lor le-ar plăcea sa le zici de exemplu "mama, tu de ce nu poți fi ca mama lui Mihai, ea i-a luat iPhone 20 și i-a cumpărat și o insula privata?" (am exagerat ca să înțelegi)
Repet, fiecare e unic și se pricepe mai bine la anumite lucruri. Nimeni nu e perfect, învațăm din greșeli.
Nu te stresa cu notele de la școală, învață bine bine la ce îți place și restul asa de nivel mediuhappy
Fii blând cu tine!
Succes!

1 răspuns:
| Catelusdragut123 a răspuns:

Salut! Și eu sunt în clasa a VII-a, și cunosc situația... Faza e ca notele nu ne definesc. Adică eu în ultimul timp am început sa iau mai mulți de 8, nu prea sunt bucuroasa, dar se poate întâmpla oricui. Depinde și de profesor, și de modul în care preda, astfel încât sa înțelegi. Profesorii ne dau foarte multe teme, și nu se mai gândesc ca noi mai avem și la alte materii teme sau de învățat. NU TREBUIE SA TE STRESEZI! Eu vreau sa iau note ok, nici proaste nici foarte bune, dar de multe ori ajung sa ma culc la 3 din cauza temelor. Nu e deloc ok ce se întâmplă cu școala. Sfatul meu este sa nu te stresezi, sa înveți cât poți, și dacă vrei poți sa reușești. Nu trebuie sa ai 10 pe linie, notele nu ne definesc. Dacă ai un prieten foarte bun, ai putea sa vorbești cu el, și astfel sa mai scapi puțin de stres. Concentreaza-te și pe viata, nu doar pe scoala, deoarece la scoala ne învață niște lucruri inutile. Notele tale sunt niște note excelente, trebuie sa fi mândru! Felicitări și mult succes! Dacă totuși vrei sa îți mărești notele, invata mai mult, și cu ambiție vei reuși. Succes!