| Vrincianu_Vlad_1990 a întrebat:

.. sunt seful clasei si in acelasi timp si casier, strangem bani pentru cadori la profesori de craciun, avem 9 profesoare si 5 profesori, avem cate 35 de lei pentru fiecare profesor, dati-mi niste sfaturi... ce putem lua? multumesc + funda

4 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

In primul rand, cand se face un cadou in aceasta perioada, ar trebui intors.Chiar nu cred ca profesorii vor face cadouri la elevi.In al doilea rand, cred ca astfel de cadouri este un fel de mita(sub forma de cadou) pentru a va trece cu vederea anumite lucruri.Mai bine, daca tot ati strans acesti bani, folositii intr-adevar cu un scop util.

| Raluu21 a răspuns:

Noi in generala(adica cel putin parintii) luau la profesoare ori un set(din acela cu parfum, crema etc.) sau o esarfa si o brosa, iar la profesori o cutie de cafea, o cutie de bomboane... In bugetul asta restrans nu prea ai altceva ce sa iei :* Si mai ales sa fie la fel la toti :*

| HerrManelig a răspuns:

Atentie mare ...ca ceea ce faci tu poate avea consecinte penale care te vor lovi atat pe tine cat si pe cei care primesc MITA caci asa se numeste strangerea de bani pentru cadourile profesorilor!
Eu zic sa te retragi pina nu dai de necazuri mari care pot sa-ti distruga viitorul.

| Vrincianu_Vlad_1990 explică:

Scuzați-mă.Dar în cele din urma am renunțat la ideea cu cadourile și am dat bani copiilor înapoi. ...Mulțumesc oricum...