| anonim_4396 a întrebat:

Sunt un băiat timid care a pierdut mult în viaţă din cauza asta. Îmi place mult de o fată. Am vorbit cu ea de câteva ori dar nu am avut niciodată curajul să-i spun că îmi place de ea. Am mai reacţionat la câteva poze cu "ador" şi comentat. Acelaşi lucru îl face şi ea la pozele mele ( doar după ce fac eu primul pas ). Am decis să las timiditatea la o parte şi să-i dau un mesaj. Am întrebat-o pur şi simplu ce mai face, cum mai merge liceul şi după câteva minute bune de vorbit, i-am zis dacă are plăcerea să ne găsim la o cafea. A zis că i-ar face mare plăcere doar că nu poate săptămână asta că are nişte probleme de rezolvat. Şi pe urmă i-am zis dacă poate săptămâna viitoare şi a zis da. După ce am terminat de vorbit cu ea mi-a dat "ador" la o poză ( sau a încercat să fie doar drăguţă şi atât? ). Să o chem la cafea în timpul săptămânii după ce iese de la liceu sau să o chem în weekend? Şi nu prea ştiu ce cadou să-i fac că nu pot să mă duc cu mâna în buzunar chiar dacă e prima întâlnire. Eu mă gândeam să-i dau doar o cutie cu bomboane, ori un coşulet cu câteva dulciuri. Nu vreau să o fac să se simt prost sau să creadă că sunt un obsedat sau alte chestii de genul ăsta. Voi ce îmi recomandaţi să fac?
Dau fundă pentru cel mai bun răspuns.

Răspuns Câştigător
| MateiT a răspuns:

Atat timp cat vrea sa se vada cu tine atunci inseamna ca ori ii place de tine ori spera ca ii place de tine. In orice caz cel mai bun lucru pe care poti sa i-l oferi este prezenta ta.
Aici e putin complicat deoarece cel mai bun sfat este "Fii tu insuti, fii autentic" dar a spune asta e ca si cum ai spune "bate-ti propria inima". N e ceva ce poti face intentionat, ci e ceva care se intampla atunci cand iti dai seama ca nu ai absolut nimic de pierdut. Stiu ca ti-e frica ca nu i-ar placea de tine sau ca va crede nu stiu ce despre tine. Dar gandeste-te bine, chiar conteaza? chiar crezi ca a te stresa ibsesiv te ajuta? bineinteles ca ptobabil nu vei fi super relaxat, nu iti cere nimeni asta, dar nu agrava lucrurile incercand sa fii ceva ce nu esti. Fetele de obicei ne citesc de la un kilometru, adica isi dau seama, e evident cand cineva incearca doar sa impresioneze, iar din moment ce ea vrea sa iasa cu tine spera ca tu nu ai sa fii asa
Asigura-te ca alege ea ziua, nu alege tu si nu insista, deloc.
Nu pune presiune pe ea (si pe tine) facand toata chestia asta ceva foarte oficial, ei nu i-ar placea asta si nici pentru tine nu ar fi foarte placut. Pur si simplu iesi cu ea... atat. Iesiti si vorbeste cu ea ca si cum esti dispus sa o vezi pe ea asa cum este
Ce vreau sa zic e ca nu 'trebuie' sa faci sau sa spui nimic special, esti deja special oar daca esti calm si ai incredere in tine chiar daca ti-e frica, atunci sunt sanse foarte bune ca si ei o sa ii placa de tine
Dar nici nu conteaza daca o sa ii placa de tine sau nu, de fapt. Iesi cu ea pentru ca iti place sa socializezi in felul acela, fa-o pentru ca te entuziasmeaza
Imagineaza-ti urmatorul lucru: veti fi intr-o relatie iar pese 2 ani ea iti va aduce aminte de prima intalnire iar tu iti vei da seama atunci, instantaneu, cat de mult teatru jucai, incercand sa fii ceea ce credeai ca trebuie sa fii pentru a fi placu si acceptat
Vorbeste despre lucruri care conteaza pentru tine si fii receptiv la ce spune, cum spune, ce gesturi face, si nu sta sa te ingrijorezi daca te place sau nu, pentru ca asta e ceva ce se vede si nu este cea mai atractiva calitate a ta...
Relaxeaza-te si nu e gandi in avans
Iti doresc mult succes

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Esti prea timid, atit de timid incit nu vezi ca fata te place. Altfel nu ar reactiona la pozele tale dupa ce tu actionezi la ale ei, si nu ar fi dat acel "ador" daca tu nu o invitai la cafea.
Deocamdata, asteapta. Asteptarea face parte esentiala dintr-o relatie reusita. Ea a spus saptamana viitoare. Asa sa fie. Nu incerca mai repede! Dar cand se va implini timpul, poti sa o contactezi sa o intrebi cand poate. Un refuz va arata ca nu e dispusa sa discute cu tine, o acceptare arata ca relatia merge inainte.
Cadoul de prima intalnire, cu gradul cel mai mare de succes, si nu numai la prima intalnire, e floarea. Oridecare ar fi ea. Ideal ar fi sa fie floarea care ii place, ar fi bine daca poti sa te interesezi ce flori ii place. Nu stiu vreo fata/femeie care sa nu adore florile. Am cunoscut una careia nu ii placeau in mod deosebit, dar cand a primit o floare, a ramas extrem de impresionata. Cam asa stau lucrurile cu florile, si ar fi bine sa iei seama daca vrei sa ajungi la inima unei fete. In plus, daca mergi si cu o cutiuta cu bombonele, aceea va fi "visina de pe tort".
Si inca ceva ce te poate ajuta. Veti fi amindoi in aceeasi "barca". Sa nu crezi ca ea nu va avea emotii. Ca si tine, se va teme sa nu greseasca, sa nu te faca sa te simti prost. Daca ai intelege asta, ca si ea e om ca si tine, dispusa sa te inteleaga chiar de vei gresi, pentru ca e constienta ca si ea poate gresi, atunci ai face un pas mare. Pe mine asta m-a ajutat enorm.

| Ara997 a răspuns (pentru cristi202):

Foarte bun, sfatul tau!

| UsernameFemale a răspuns:

Buna!

Foarte draguta dragostea de liceu :p
Intreab-o pe ea in ce zi poate. Nu alege tu ziua.
Fiind prima intalnire nu exagera, altfel o vei agita si pe ea. Un trandafir pe care il ascunzi la spate si pe care il oferi cand sunteti unul langa altul ar fi ideal.
Nu te mai agita atat...totul va veni de la sine. Tu trebuie doar sa fii tu insuti fara sa te prefaci si asa veti descoperii aman2 daca puteti creea o relatie.

Succes cu gagica! Viata este scurta si frumoasa, nu o mai complica cu asemenea fleacuri de timiditate.

| DianaFFTW a răspuns:

You are a good guy. Dar fata nu te place. Apreciază curajul pe care tu însuți l ai avut când i ai scris și păstrează l pentru viitoarea fata!