| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU urmeaza sa trec pe clasa a12a si mie cam frica la matematica n-am ramas corigenta dar nu o inteleg si de abia am reusit sa trec la ea si mi-e frica sa nu raman corigenta in clasa a12a imi puteti da niste sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Geass1 a răspuns:

Atunci va trebui să recapitulezi în paralel și materia de 9-11. Oricum, în a 12-a faci integrale și pentru a le face trebuie să știi și derivatele ( clasa a 11-a )
https://variante-mate.ro/......a-9-12-pdf
https://lectii-virtuale.ro/unitatec/clasa-9/siruri
Important e să știi formulele și când/ cum le aplici. Găsești majoritatea formulelor acolo. Recomandarea pentru clasă este să fii atentă și să repeți exercițiile, iar pentru bac să te apuci de învățat materia din a 9-a până în a 12-a și să faci pe rând subiectele din anii trecuți de la bac. Subiectul 1 de exemplu e din materiile 9-10 și le faci pe ele întâi până le stăpânești pe toate și tot așa.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune mana serios si invata lectie de lectie, ca sa nu ramai corijenta si sa poti lua BAC-ul.
Frica iese intotdeauna cu toceala si invatat pe rupte!

| dullcat a răspuns:

Buna.Cauta pe YouTube exercitii, sunt si profesori care explica(gasesti rezolvari si pentru bac).Ce profil esti? Vorbeste cu parintii si ia in considerare sa mergi la pregatire.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Încearcă să faci meditații. Chiar daca nu o sa excelezi la această materie, macar sa ai note de trecere.

| Ilovedinero a răspuns:

In Romania copii care trec clasa sunt de 3 tipuri:
1 ala care se descurca, care invata si care ia meditatii
2 ala care merge si ii crapa lemne la profu toata vara sa il treaca
3 si eu care am un talent neexplicabil la copiat si gasesc o metoda in orice situatie posibila

| Geass1 a răspuns:

Dai și bacul la ea?

| anonim_4396 explică (pentru Geass1):

Da

| Geass1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci va trebui să recapitulezi în paralel și materia de 9-11. Oricum, în a 12-a faci integrale și pentru a le face trebuie să știi și derivatele ( clasa a 11-a )
https://variante-mate.ro/......a-9-12-pdf
https://lectii-virtuale.ro/unitatec/clasa-9/siruri
Important e să știi formulele și când/ cum le aplici. Găsești majoritatea formulelor acolo. Recomandarea pentru clasă este să fii atentă și să repeți exercițiile, iar pentru bac să te apuci de învățat materia din a 9-a până în a 12-a și să faci pe rând subiectele din anii trecuți de la bac. Subiectul 1 de exemplu e din materiile 9-10 și le faci pe ele întâi până le stăpânești pe toate și tot așa.