| BitKode a întrebat:

Vara trecuta am cunoscut o fata foarte draguta din intamplare, cand am iesit cu niste prieteni. Am inceput sa vorbim, ne intelegeam foarte bine pana cand au aparut niste probleme si nu prea am mai avut timp sa vorbim, eu eram ocupat cu scoala, sala si o problema la clavicula, ea era ocupata cu scoala si mai avea si alte probleme. In fine, dupa un timp am aflat ca ea si-a facut un prieten si chiar nu am mai cautat-o. Acum cateva saptamani m-a sunat sa vada cum mai sunt, ce mai fac etc. Atunci am aflat de la niste prieteni ca nu se mai intelege cu iubitul ei. Vineri s-a certat cu el si am mai vorbit cu ea, am aflat ca ala a inselat-o ca nu il mai suporta si multe altele. Eu tot o plac da nu stiu ce sa fac, vreau sa fiu cu ea dar nu stiu cum... Nu vreau sa intru in friend zone. Ce sa fac? Tin sa precizez ca e putin mai mare ca mine (cam 1 an).

Răspuns Câştigător
| RocKzZ a răspuns:

Pai nu are rost sa o iei tare acum la inceput. Incearca sa fii cat mai mult alaturi de ea, acum sigura sufera ca nu mai e cu tipul ala. Ajut-o sa uite de el si o sa ramana cu tine, are nevoie de cineva acum probabil. Nu ii adu aminte de el, invit-o in oras, mai apoi la tine. O sa vezi ca incet incet il uita pe ala si o sa fie cu tine. Nu ii baga pe gat : "Ai stat cu ala si pe mine m-ai uitat" ca sigur nu are chef de asa ceva. Sper ca te-am ajutat. Funda? ^^

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Intri pe fir cu incetul. Vorbeste mai des cu ea, incerca sa o inviti afara, ofera-i cate un trandafir rosu, fa-i complimente discrete si reale. Nu ii spui direct ca aproape sigur ajungi in friends zone, si mai ales nu ii faci declaratii decat in persoana. Iti construiesti relatia incetul cu incetul.

| Raizen07 a răspuns:

Asteapta pana suna ea!
Invit-o la tine (daca e posibil)sau in oras(la un restaurant), Cauta unul cu o tema romantica.
Daca nu ai curaj sa-i zici bea o bere(inainte de intalnire).
incearca sa nu fi prea "brutal"...gen(eu vreau sa fiu cu tine ).
Bata apropouri ca tu esti singur)si cel mai mult urasti sa fi mintit si inselat)
Un sfat foarte important : ASCULT-O (nu doar te prefaci).
Bafta

| neutrino a răspuns:

Oamenii nu duc lipsa de vointa, ci de putinta. Spune-i in fata ca doresti sa fii cu ea, dar nu vrei sa fiti si prieteni.